fot. pixabay.com

Resort handlu USA zawiesił cła na stal z Ukrainy

Amerykańskie ministerstwo handlu ogłosiło w poniedziałek tymczasowe zniesienie ceł na ukraińską stal w związku z rosyjska inwazją na Ukrainę. Jak powiedziała szefowa resortu Gina Raimondo, przemysł stalowy pełni kluczową rolę w gospodarce tego kraju.

Ministerstwo podało w komunikacie, że nałożone w 2018 roku cła nie będą obowiązywać przez rok, a celem tego działania jest wzmocnienie ukraińskiej gospodarki, w której przemysł stalowy zatrudnia prawie 8 proc. wszystkich pracowników.

Cła w wysokości 25 proc. na stal z niemal wszystkich krajów zostały nałożone przez administrację ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. W ubiegłym roku częściowo wyłączono z nich Unię Europejską, zaś w lutym 2022 roku – Japonię.

„Aby zakłady stalowe nadal mogły służyć jako gospodarcze koło ratunkowe dla Ukraińców, muszą one być w stanie eksportować stal. Ogłoszona dziś decyzja to sygnał dla Ukraińców, że jesteśmy zobowiązani, by pomagać im się rozwijać w obliczu agresji Putina, a ich praca stworzy silniejszą Ukrainę, zarówno dziś, jak i w przyszłości” – powiedziała minister Gina Raimondo.

Jak podkreślono w komunikacie, wiele ukraińskich stalowni, mimo szczególnego narażenia na rosyjskie bombardowanie, nie przestało płacić swoim pracownikom, a niektóre zapewniają im też schronienie. Niektóre zakłady wznowiły też produkcję. Jednym z symboli wojny stały się zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu, ostatni punkt ukraińskiego oporu w obleganym mieście.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl