Trójstronne rozmowy w UE ws. dostaw rosyjskiego gazu

W Brukseli mają się dziś odbyć trójstronne rozmowy przedstawicieli UE, Rosji i Ukrainy ws. dostaw rosyjskiego gazu. Wiceprzewodniczący Komisji ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz zaprosił na spotkanie ministrów energii Ukrainy i Rosji.

Wojna na wschodzie Ukrainy doprowadziła w zeszłym roku do poważnego konfliktu gazowego, energetycznego pomiędzy Ukrainą a Rosją. 31 marca kończy się wynegocjowane porozumienie określające zasady dostaw rosyjskiego surowca na Ukrainę.

Poseł Maks Kraczkowski, wiceszef sejmowej Komisji Gospodarki mówi, że sprawa uregulowania sprawy dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Od pierwszego kwietnia ruszy nowa perspektywa przekazywania surowca przez Federację Rosyjską. Bój toczy się o to, czy kolejny raz Federacja Rosyjska wykorzysta paliwo gazowe do kształtowania polityki w regionie, czy będzie respektowała prawo międzynarodowe w tym zakresie i praktykę europejską. Z punktu widzenia Polski, wszystkie kryzysy gazowe są niebezpieczne, a szczególnie biorąc pod uwagę to, że mamy ponad roczne opóźnienie w budowie gazoportu. Polska jest uzależniona w dużej mierze od gazu z Federacji Rosyjskiej Tą sprawa powinniśmy się interesować. Musimy pamiętać o interesie energetycznym Polski nie zapominając również o integralności państwa Ukraińskiego i o stabilizacji w regionie – tłumaczy poseł Maks Kraczkowski.

Na początku miesiąca podczas spotkania w Brukseli – Ukraina i Rosja zobowiązały się do wypełnienia porozumienia, tzw. pakietu zimowego, określającego cenę i warunki dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Pakiet ten wygasa z końcem tego miesiąca.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl