D. Trump: ustalenia z Putinem ws. Syrii uratują wiele ludzi

Kontynuacja walki przeciwko ISIS w Syrii „uratuje wiele ludzkich istnień” – powiedział prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do amerykańsko-rosyjskiego oświadczenia, które uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas szczytu APEC.

Jak podano dziś na stronie Kremla, Trump i Putin zgodzili się we wspólnym oświadczeniu kontynuować walkę z tzw. Państwem Islamskim w Syrii aż do pokonania samozwańczego kalifatu. Obie strony uzgodniły również kanały komunikacyjne, by uniknąć niebezpiecznych incydentów na Bliskim Wschodzie. Prezydenci uznali też suwerenność, niepodległość oraz terytorialną integralność Syrii i wezwali wszystkie strony konfliktu do aktywnego udziału w procesie pokojowym w Genewie.

„Zgodziliśmy się bardzo szybko (na oświadczenie ws. Syrii). Ono uratuje wiele ludzkich istnień” – powiedział Donald Trump dziennikarzom na pokładzie Air Force One, odlatując do Hanoi ze szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Danang.

Prezydent USA stwierdził, że w Danang odbył „dwie lub trzy krótkie rozmowy” z Putinem. Zaznaczył, że przywódcy darzą się sympatią, „jak na osoby, które się nie znają za dobrze”.

Donald Trump podkreślił również, że poprawa relacji z Rosją byłaby „dużą sprawą” w kwestii polityki wobec Korei Płn. Wskazał na przykład Chin i ich przywódcy Xi Jinpinga, który – według niego – „chce czynić dobrze”, ale powinien wywrzeć jeszcze większą presję na Pjongjang.

„Jeśli obok Chin pomogłaby nam Rosja, to problem mógłby zostać rozwiązany znacznie szybciej” – zaznaczył amerykański prezydent.

Z kolei Władimir Putin stwierdził, że dzisiejsze oświadczenie ws. konfliktu syryjskiego jest „niezwykle ważne” i potwierdza „zasady walki z terroryzmem”. Przyznał równocześnie, że potrzebne są dalsze amerykańsko-rosyjskie kontakty, w tym także na poziomie prezydenckim, by przedyskutować tematy związane z bezpieczeństwem oraz rozwojem gospodarczym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl