Ukraina: Obchody Święta Niepodległości Polski w Kijowie

W dniu Święta Niepodległości w sobotę polska społeczność Kijowa oraz dyplomaci złożyli wieńce i zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, który jest jednym z dwóch cmentarzy katyńskich na Ukrainie.

Z okazji 99. rocznicy niepodległości w godzinach porannych w kościele św. Aleksandra odprawiono Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Uczestniczył w niej ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło. W jego ocenie Święto Niepodległości Polski pokazuje wspólnotę losów Polaków i Ukraińców.

„Pierwsza wojna światowa i jej zakończenie otworzyło możliwości powstania państw, które wcześniej nie były niepodległe. Szansa posiadania swojego państwa pojawiła się i przed Polską i przed Ukrainą. Powinniśmy pamiętać, że ta wspólnota losów mimo, że potem nas ona trochę dzieliła, powinna nas łączyć. Powinniśmy o tym myśleć i wyciągnąć wnioski z historii” – powiedział Jan Piekło.

Życzenia z okazji Święta Niepodległości Polski przekazał w sobotę premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

„Nasze narody wiele łączy i jestem przekonany, że nadal będziemy pozostawać prawdziwymi przyjaciółmi i dobrymi partnerami, którzy zawsze gotowi są podać sobie pomocną dłoń” – napisał na Facebooku.

W przeddzień Święta Niepodległości w Kijowie otwarto wystawę „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Ekspozycja, którą przygotowało Muzeum Historii Polski, opowiada o losach Polaków podczas I wojny światowej i jest prezentowana w części muzealnej Soboru Mądrości Bożej, jednej z najważniejszych świątyń na Ukrainie.

99. rocznicy niepodległości Polski poświęcony jest także dodatek specjalny tygodnika „Ukrainski Tyżdeń”. Dodatek liczy 16 stron i ukazał się w najnowszym numerze czasopisma.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl