fot. flickr.com

Kolejna grupa zawodowa zapowiada protest

Tym razem manifestować będą kolejarze. Pikieta odbędzie się w najbliższy wtorek przed siedzibą PKP S.A. Powodem jest zła sytuacja we wszystkich spółkach kolejowych oraz wprowadzanie kolejnych zmian restrukturyzacyjnych.

Związkowcy alarmują, że szczególnym zagrożeniem dla kolei jest prywatyzacja spółek infrastrukturalnych: PKP Energetyka, TK Telekom i PKP Informatyka

– Jeżeli sprzedaje się jakąkolwiek spółkę, to powinny obowiązywać w nich osłony, ponieważ pracownicy chcą dalej żyć w tym kraju oraz mieć pewność, że są godnie traktowani. Podam przykład spółki Natura Tour, która co roku wyprzedaje się po jednym ośrodku, a pracownicy nie mają żadnego zabezpieczenia – na to się zgodzić nie możemy. Chcemy pokazać swoje niezadowolenie i żądanie, że chcemy negocjować pakty gwarancji pracowniczej. Nie zgadzamy się z tą prywatyzacją – powiedział Stanisław Kokot, rzecznik sekcji krajowej NSZZ „Solidarność” Kolejarzy.

Związkowcy podkreślają też, że nowe metody zarzadzania przez osoby spoza branży kolejowej prowadzą do degradacji terenowych jednostek organizacyjnych na rzecz central. To skutkuje zwolnieniami kolejarzy w terenie i zatrudnianiem nowych osób w centralach spółek.

RIRM

drukuj