fot. flickr.com

Frontex: liczba migrantów przybywających do Hiszpanii dwukrotnie wyższa

Liczba migrantów przybywających do Hiszpanii wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie – oświadczył w poniedziałek dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri. Poinformował, że do Hiszpanii od początku roku do sierpnia dotarło prawie 14 tys. migrantów.

„Odnotowaliśmy prawie 14 tys. przybyszów w Hiszpanii, z Maroka, z zachodnich części Maghrebu” mówił Fabrice Leggeri.

Oznacza to, że liczba ta w tym roku wzrosła ponad 2,5 razy w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Szef unijnej agencji ds. granic wyjaśnił, że liczba ta obejmuje osoby, które do Hiszpanii dotarły zarówno drogą morską, jak i lądową przez granice z hiszpańskimi enklawami w Afryce, Ceucie i Melilli. Większość z nich to obywatele Maroka.

Dyrektor Frontexu dodał, że mimo wzrostu liczby migrantów napływających do Hiszpanii szlak przez ten kraj jest na trzecim miejscu wśród najczęściej uczęszczanych przez uchodźców chcących przedostać się do Europy.

Fabrice Leggeri poinformował również, że spadła liczba migrantów, którzy docierają do Europy z Libii, centralną częścią Morza Śródziemnego. Mimo to pozostaje ona najbardziej popularną wśród migrantów drogą od początku roku przybyło nią na Stary Kontynent ponad 100 tys. osób. Drugi najpopularniejszy szlak to trasa z Turcji do Grecji w ten sposób do Europy dotarło od początku roku ok. 20 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj