S. Żaryn: Zatrzymany przez ABW miał kontakty z osobami zafascynowanymi radykalnym islamem

Zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Dariusz D., którego sąd aresztował, utrzymywał kontakty z osobami zafascynowanymi radykalną odmianą islamu – powiedział PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„ABW zatrzymała Dawida D., mężczyznę podejrzewanego o nawoływanie do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Polsce. Mężczyzna został aresztowany. Za takie przestępstwo grozi od trzech miesięcy do 5 lat więzienia” – mówił PAP Żaryn.

Jedną z form działalności zatrzymanego mężczyzny była aktywność w cyberprzestrzeni – dodał rzecznik.

Dawid D. usłyszał w prokuraturze zarzuty dotyczące rozpowszechniania treści „mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym”. Rzecznik zaznaczył, że podczas przesłuchań D. przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz złożył obszerne wyjaśnienia. Katowicki sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie.

Śledztwo jest prowadzone od 22 czerwca na własnych materiałach zgromadzonych przez katowicką delegaturę ABW – podał Żaryn. Nadzoruje je śląski wydział zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora podkreślił w rozmowie z PAP, że zatrzymanie mężczyzny było możliwe dzięki silnej współpracy ABW z partnerami zagranicznymi. Dodał, że funkcjonariusze delegatury ABW w Katowicach „przeprowadzili szereg czynności procesowych w postaci przeszukania wskazanych miejsc i przesłuchań świadków, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy”.

Żaryn zaznaczył, że z uwagi na jego obszerność planowane są dalsze czynności procesowe.

Własny komunikat wydała w tej sprawie Prokuratura Krajowa, która nie ujawniła szczegółów sprawy. Zdaniem radia RMF FM, Dawid D. miał utrzymywać kontakty z tzw. Państwem Islamskim i nawoływać do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj