fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Oczy świata odwrócone od Afganistanu. Wśród mieszkańców zaczyna panować głód

Po tym jak Talibowie przejęli władzę i wycofały się agencje pomocowe – w Afganistanie zaczyna panować głód. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” uruchamia pomoc dla mieszkańców tego państwa.

Afgańska gospodarka jest w katastrofalnym stanie. Niedomaga również sektor publiczny, urzędnicy państwowi od miesięcy nie otrzymują pensji, brakuje środków na najpotrzebniejsze rzeczy. Rodziny wyprzedają swój majątek, a także… dzieci.

„Przed miesiącem świat obiegła informacja o 40-letniej kobiecie która sprzedała swoje dziecko bezdzietnej parze za 104 dolary. Afganka chciała za tą kwotę zakupić żywność dla swojej rodziny na najbliższe pół roku. Wcześniej, na początku 2020 roku susza zmusiła rodzinę do opuszczenia swojego gospodarstwa i przeniesienia się do pobliskiego miasta. Tam mąż kobiety wraz z najstarszym synem pracowali jako robotnicy. Wraz z przejęciem władzy przez talibów, załamała się krajowa gospodarka, przez co stracili oni pracę. Teraz, gdy tylko uda znaleźć im się jakieś zajęcie pracują dorywczo, zarabiając koło 1 dolara dziennie” – informuje Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

W najtrudniejszej sytuacji są wdowy. Talibowie wprowadzili zakaz pracy kobiet. Nie posiadając męża, który mógłby zarabiać, nie są w stanie wykarmić swoich dzieci.  Przed dwoma tygodniami talibowie wprowadzili dodatkowe obostrzenia dotyczące obecności kobiet w sferze publicznej. Nie mogą one podróżować bez męskiej asysty. Przewoźnikom za obecność w środkach transportu kobiet bez hidżabu grożą surowe kary, wprowadzone przez nowoutworzone „Ministerstwo Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom”. Dopełnia się proces stopniowego wykluczania kobiet ze sfery publicznej, co jest zgodne z nauką islamu.

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

„Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla dzieci cierpiących z powodu niedożywienia. Chcemy zakupić żywność dla nich i ich rodzin, aby zapewnić im przetrwanie zimy. W tej chwili nocą w Afganistanie temperatura spada do – 8 stopni. Fundacja „Redemptoris Missio” niosła pomoc mieszkańcom Afganistanu od 11 lat. Pomagaliśmy Afgańczykom przetrwać zimowe miesiące. Przekazaliśmy pomoc rzeczową o łącznej wadze 40 ton, działaliśmy przy współpracy z polskimi żołnierzami, którzy stacjonowali w Afganistanie. Obecnie pomoc chcemy zakupić na miejscu, choć jej ceny od przejęcia władzy przez Talibów wzrosły dwukrotnie” – wskazuje Fundacja.

Więcej informacji [tutaj].

Justyna Janiec-Palczewska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl