fot. PAP/EPA

Afganistan: Dotychczasowy wiceprezydent Amrullah Saleh oznajmił na Twitterze, że został tymczasowym prezydentem

Dotychczasowy wiceprezydent Afganistanu, Amrullah Saleh, oznajmił na Twitterze, że został „pełnoprawnym, tymczasowym” prezydentem kraju. Były prezydent Aszraf Ghani opuścił Afganistan w niedzielę, gdy talibowie przejmowali kontrolę nad Kabulem.

Amrullah Saleh jest byłym szefem afgańskiego wywiadu i zdecydowanym wrogiem islamistów – pisze AFP.

W niedzielę, gdy talibowie otoczyli stolicę, Amrullah Saleh napisał na Twitterze, że „nie zawiedzie milionów osób, które go słuchały” i „nigdy nie znajdzie się pod wspólnym dachem z talibami”.

Reuters przypomina, że w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z Aszrafem Ghanim Amrullah Saleh oznajmił że jest dumny z afgańskich sił zbrojnych, a rząd zrobi wszystko co w jego mocy, by wzmocnić opór wobec talibów.

W niedzielę szef afgańskiej rady ds. pojednania narodowego, nazwał Aszrafa Ghaniego byłym prezydentem i obarczył go winą za obecną sytuację w Afganistanie. Sam Aszraf Ghani napisał wieczorem tego dnia na Facebooku, że opuścił kraj, aby uniknąć rozlewu krwi, nie poinformował jednak, dokąd wyjechał.

Najwyższym przywódcą politycznym, religijnym i wojskowym talibów (emirem) jest mułła Hajbatullah Ahundzadeh. W ścisłym kierownictwie ruchu znajduje się również najstarszy syn jego założyciela mułły Omar oraz przywódca sprzymierzonej z talibami siatki rebelianckiej klanu Hakkanich – Siradżuddin Hakkani.

Rzecznik talibów, Suhail Szahin, zapytany przez Sky News o to, kto będzie kierował rządem talibów w Afganistanie, powiedział, że zostaną przeprowadzone konsultacje, a rezultat spodziewany jest w ciągu dwóch do trzech dni. Dodał, że mułła Baradar – jeden z założycieli Talibanu w latach 90., który obecnie jest zastępcą przywódcy ruchu – zamierza udać się do Afganistanu, choć nie potrafił wskazać kiedy.

Mułła Abdul Ghani Baradar, który kieruje politycznym skrzydłem talibów, jest jednym ze współtwórców ruchu, który ramię w ramię walczył z mułłą Omarem. Mieszka w stolicy Kataru – Dosze. W lutym 2020 r. w imieniu talibów podpisał w tym mieście porozumienie pokojowe z USA. Według umowy Amerykanie mieli wycofać się z Afganistanu, a talibowie zrezygnować z działań terrorystycznych i podjąć negocjacje z rządem w Kabulu.

W niedzielę oddziały talibów wkroczyły i zajęły niemal bez walki Kabul, co oznacza, że po niemal 20 latach od początku dowodzonej przez USA interwencji, sprawują ponownie kontrolę nad Afganistanem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl