fot. PAP/EPA

Warszawa: debata pt. „Tajemnice Islamu”

Dziś w Centrum Jana Pawła II w Warszawie odbędzie się debata pod tytułem „Tajemnice Islamu”. Udział w niej weźmie gość specjalny z Libanu Nagy El Khoury.

Sekretarz generalny stowarzyszenia działającego na rzecz dialogu chrześcijaństwa i islamu w Libanie, Nagy El Khoury, podejmie dziś trudny temat – patrząc z perspektywy kryzysu uchodźczego – dotyczący tego, czy muzułmanie mogą żyć w Europie obok chrześcijan.

– Oczywiście, że jest to możliwe z tego względu, że tego doświadczaliśmy w Libanie od wiek wieków. Chrześcijanie i muzułmanie mieszkają obok siebie i to jest właśnie Zachód, który wtrącił się ze swoimi interesami do Bliskiego Wschodu i dużo namącił. My oczekujemy, że pomoże nam rozwiązać problemy, które sam spowodował – powiedział Nagy El Khoury.

Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie ma prawie dwa tysiące lat. Pierwsze wspólnoty chrześcijańskie powstały dużo wcześniej niż zaistniał islam, a ich korzenie sięgają początków apostolskich. Wraz z pojawieniem się islamu, chrześcijanie musieli odnaleźć się w jednej rzeczywistości ze swoimi muzułmańskimi braćmi. Historia przedstawia te stosunki w różny sposób, ale przede wszystkim mamy na względzie liczne prześladowania wyznawców Chrystusa.

– Bardziej chcemy się skupić na problematyce religijnej. Mianowicie to, że w islamie jest tak, że każdy może interpretować Koran na własny użytek. Nie ma jednej wykładni i nad tym się chcemy skupić. Na tym, w jaki sposób należy mówić o Koranie i islamie – dodał Nagy El Khoury.

TV Trwam News/RIRM

drukuj