fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: Gotowy jest już szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

Gotowy jest już szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podczas konferencji prasowej szef rządu podkreślił, że jesteśmy w momencie krytycznym i teraz wszystko zależy od dyscypliny Polaków.

Na początku premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich protestujących, aby nie stwarzali dodatkowego zagrożenia w już i tak niezwykle trudnej sytuacji epidemicznej.

– Niech ta złość skupi się na mnie i na politykach – zaapelował szef rządu.

Premier wydał wojewodom polecenie, aby wspólnie z wojewódzkimi oddziałami NFZ przygotowali swoje regiony na wzrost zachorowań. Obecnie dostępnych jest 23 tys. łóżek covidowych. Zajętych jest w tej chwili 14 tysięcy. Pod koniec przyszłego tygodnia baza łóżek covidowych ma wzrosnąć do ok. 30 tys. Liczba ta ma być systematycznie zwiększana.

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd nie chce zamykać gospodarki, jednak wszystko zależy od dziś od nas i stosowania się do tych samych zasad: dystans-dezynfekcja-maseczka.

– Przygotowujemy państwo polskie na scenariusz bardzo niedobry i dlatego też szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie, który w sposób profesjonalny w bardzo krótkim czasie został zorganizowany, jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków. Ograniczmy nasze kontakty tak szybko, jak możliwe po to, żeby jak najmniej zakażonych trafiało do tego szpitala za 2-3 tygodnie – powiedział premier.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym powstał w 12 dni. Funkcjonuje jako oddział szpitala MSWiA – największej placówki na Mazowszu. Docelowo w szpitalu narodowym dostępnych ma być 1200 łóżek.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj