fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Rząd planuje m.in. rozwinąć opiekę hospicjów perinatalnych

W ramach poszerzania programu ,,Za Życiem” rząd planuje m.in. rozwinąć opiekę hospicjów perinatalnych. To – jak mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnością, Paweł Wdówik – sprawa priorytetowa.

W rozmowie z Radiem Maryja wiceminister rodziny wskazał, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji sprawia, że niezbędne jest zapewnienie zasadniczej zmiany sytuacji rodzin, które spodziewają się niepełnosprawnego lub chorego dziecka.

Wiceminister Paweł Wdówik przyznał, że rodziny te nie otrzymują tyle pomocy, ile powinny dostać. Polityk powiedział, że rząd ma tego świadomość.

– Będziemy rozwijać zarówno opiekę hospicjów perinatalnych dla rodzin, których dzieci mają ciężkie wady letalne albo choroby terminalne. Równocześnie będziemy dążyć do zasadniczej poprawy wsparcia dla rodzin, których dzieci mają niepełnosprawność, z którą można żyć szczęśliwie. Będziemy pomagać tym rodzinom zarówno na poziomie przyjęcia sytuacji, doświadczenia z nią związanego. Poza psychologicznym wsparciem dla rodziców będziemy oferować jak największą pomoc o charakterze rehabilitacyjnym, terapeutycznym, także sprzętowym – wskazał Paweł Wdówik.

Po ogłoszeniu wyroku ws. tzw. aborcji eugenicznej Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy, a program ,,Za Życiem” zostanie poszerzony. Chodzi o zapewnienie opieki każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami.

 

RIRM

drukuj