fot. pixabay.com

Solidarna Polska domaga się szerokiej dyskusji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy nt. projektu dotyczącego hospicjów perinatalnych

Solidarna Polska zaproponowała dyskusję w ramach Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy na temat projektu w sprawie hospicjów perinatalnych. Michał Wójcik, wiceszef Solidarnej Polski, wyraził nadzieję, że rozmowa odbędzie się w niedalekiej przyszłości.

Projekt w sprawie hospicjów perinatalnych został przekazany premierowi, prezesowi PiS oraz liderowi Porozumienia.

Pierwszym założeniem projektu jest konieczność poinformowania matki spodziewającej się chorego dziecka przez lekarza, że może otrzymać opiekę w hospicjum perinatalnym. Decyzja o skorzystaniu z niej będzie prawem kobiety.

W hospicjach będzie świadczona zarówno pomoc lekarska, jak i psychologiczna. Ma być wskazany także koordynator szpitala opiekujący się ciążą z wadą letalną.

Michał Wójcik zaznaczył, że celem projektu jest przede wszystkim wsparcie rodziców chorego dziecka.

– Chodzi o wyznaczenie specjalnych sal, w których kobiety będą mogły leżeć. Wiadomo, że to trudna sytuacja dla psychiki kobiety, jeżeli leży ona obok innej, która oczekuje zdrowego dziecka. To jest rzecz oczywista. W tym przypadku kobieta ma świadomość, że najprawdopodobniej jej dziecko umrze albo w ogóle nie przeżyje do dnia porodu. To są trudne sytuacje. Przygotowaliśmy cały pakiet rozwiązań i mamy nadzieję, że projekt zostanie poparty. W moim przekonaniu powinno się go natychmiast procedować. Te rozwiązania powinny zostać wprowadzone już wiele lat temu. Jest to dobra odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w którym sam TK określił w uzasadnieniu, że matka musi być wspierana przez państwo w tak trudnych sytuacjach – powiedział Michał Wójcik.

Projekt Solidarnej Polski reguluje także kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie.

Obecnie hospicjów perinatalnych w Polsce jest kilkanaście. Są regiony, w których takich placówek nie ma albo mieszkańcy nie wiedzą o ich istnieniu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl