fot. twitter.com/derka61

A. Dera: Działania Zjednoczonej Prawicy są odpowiedzią na społeczne niezadowolenie

Działania Zjednoczonej Prawicy są odpowiedzią na społeczne niezadowolenie – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do głośnej medialnie sprawy nagród, jakie otrzymali ministrowie z rządu premier Beaty Szydło.

Tzw. totalna opozycja skrytykowała te działania, przygotowując m.in. kampanię, w której na ruchomych bilbordach prezentuje się wizerunki polityków Zjednoczonej Prawicy oraz informacje o wysokości nagród, jakie otrzymali.

Sprawa spotkała się z reakcją rządzących. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że ministrowie przeznaczą otrzymane środki na cele charytatywne.

Minister Andrzej Dera podkreślił, że w całej sprawie opozycja pominęła fakt, że nagrody otrzymali także samorządowcy, w tym wielu działaczy Platformy Obywatelskiej.

– Dziwiło mnie to, że mówiło się o ministrach w rządzie, w momencie kiedy były olbrzymie sukcesy tego rządu, zrobiono bardzo wiele rzeczy, których w ostatnich latach nie robiono. Kompletna cisza była jednak o tym, że nagrody, które były wypłacane w samorządach, jakoś przeszły bez echa. Okazało się, że one były znacznie wyższe niż te, które otrzymywali ministrowie. Jeżeli więc skromność i ograniczenie się ma dotyczyć władzy, to całej władzy, a są nią również samorządowcy, którzy pełnią najważniejsze funkcje władzy publicznej w terenie – powiedział minister Andrzej Dera.

W odpowiedzi na krytykę opozycji i spadki w sondażach, PiS zapowiedziało złożenie w Sejmie projektu ustawy obniżającej pensje poselskie o 20 procent.

Nowe przepisy zakładają również zmniejszenie uposażeń dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków, starostów i ich zastępców. Obniżki wynagrodzeń mają objąć także kierownictwo spółek Skarbu Państwa.

Poparcie ustawy będzie sprawdzianem dla polityków zarówno opozycji, jak i koalicyjnego rządu. W przypadku tych drugich, od opowiedzenia się za projektem zależeć ma ich miejsce na liście wyborczej i dalszy udział w polityce.

RIRM

drukuj