fot. Andrzej Kulesza/Nasz Dziennik

Rząd Zjednoczonej Prawicy zwiększył o ponad 30 proc. nakłady finansowe na PSP i OSP w latach 2015-2018

Rząd Zjednoczonej Prawicy zwiększył o ponad 30 proc. nakłady finansowe na PSP i OSP w latach 2015-2018 – poinformował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Dodał, że ochotnicze jednostki zostały włączone do programu modernizacji służb mundurowych. W ciągu czterech lat trafi do nich 501 mln zł.

Wiceminister Jarosław Zieliński mówił na antenie Radia Maryja o zmianach, jakie mają miejsce w straży pożarnej. Do jednostek trafia nowy sprzęt, w tym samochody gaśnicze.

Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymają w tym roku 490 pojazdów. Polityk porównał, jak wyglądały zakupy sprzętu w woj. podlaskim za czasów koalicji PO-PSL.

– W województwie podlaskim kupowano za rządów koalicji PO-PSL średnio 4, maksymalnie 5 samochodów rocznie dla jednostek OSP. W tym roku kupujemy ich 31, w ubiegłym roku 13 – skok jest więc ogromny. Podobnie jest w pozostałych województwach w całym kraju – 490 samochodów w skali kraju, więc ten wzrost jest bardzo duży. Druhowie, ochotnicy są niezwykle ofiarni. Oni pracują społecznie, to są wolontariusze, nie pracują zawodowo i nie otrzymują za to wynagrodzenia. Zostawiają wszystko i biegną czy jadą do zdarzeń, żeby ratować życie i zdrowie ludzi, środowisko, dobytek – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

W tym roku jednostki OSP dostały także wsparcie na działalność, która nie dotyczy bezpośrednio działań ratowniczo-gaśniczych, czyli m.in. oświatowo-kulturalnych.

Na ten cel przeznaczono 82 mln zł. W pierwszym naborze wnioski złożyło 14 tys. 340 jednostek. Każda otrzyma ok. 5 tys. zł. Wczoraj zakończył się drugi nabór. Do rozdzielenia pozostało jeszcze 10 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl