twitter.com/prezydentpl

Minister A. Dera w Kamieńcu Podolskim przekazał kilkanaście ton artykułów pierwszej potrzeby

W ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie minister Andrzej Dera odwiedził m.in. Kamieniec Podolski na Ukrainie, gdzie – w imieniu pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy – przekazał kilkanaście ton produktów pierwszej potrzeby dla najbardziej potrzebujących osób polskiego pochodzenia.

„W ramach realizacji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie minister Andrzej Dera odwiedził m.in. Kamieniec Podolski, gdzie – w imieniu małżonki Prezydenta RP – przekazał kilkanaście ton artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, środki czystości, chemia gospodarcza czy produkty dla dzieci, które trafią do najbardziej potrzebujących osób polskiego pochodzenia zamieszkujących winnicki okręg konsularny” – przekazała Kancelaria Prezydenta RP na Twitterze.

Na stronie KPRP opublikowano również komunikat podsumowujący wizytę prezydenckiego ministra w Rumunii i Ukrainie, która odbyła się na kilka dni przed przypadającymi 2 maja obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP. Ministrowi podczas wizyty towarzyszył dyrektor generalny Służby Zagranicznej, Maciej Karasiński.

„Swój pobyt na rumuńskiej Bukowinie prezydencki minister rozpoczął od odwiedzenia kościoła parafialnego, a następnie w Domu Polskim w Nowym Sołońcu spotkał się z mieszkającymi tam Polakami, przekazując pozdrowienia oraz życzenia od pary prezydenckiej. Złożył też kwiaty na grobie żołnierza polskiego, który zginął, broniąc granic RP w 1939 roku” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Andrzej Dera spotkał się także z przedstawicielami polskiego duchowieństwa oraz odwiedził klasztor ojców paulinów, w którym po wybuchu wojny na Ukrainie schronienie znalazło wielu uchodźców przybyłych tam z terenów najbardziej okupowanych.

Prezydencki minister odwiedził również Czerniowce (Ukraina), gdzie rozmawiał z przewodniczącym Czerniowieckiej Wojskowej Administracji Obwodowej, Rusłanem Zaparaniukiem oraz z przewodniczącym Czerniowieckiej Rady Obwodowej, Oleksijem Bojkiem.

„Jednym z omawianych tematów była obecna sytuacja na Ukrainie oraz wskazanie dalszych form pomocy dla tego kraju” – przekazała KPRP.

Jak czytamy w komunikacie, minister odwiedził również siedzibę Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza, gdzie spotkał się z przedstawicielami polskiej społeczności, przekazując pozdrowienia i życzenia od prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki.

Akcja „Pomoc Polakom na Wschodzie” została zapoczątkowana w 2016 r. przez prywatnych darczyńców jako pomost między Polonią mieszkającą na Zachodzie, a Polakami mieszkającymi na dawnych Kresach Wschodnich.

W kolejnych latach inicjatywę realizowano przy wsparciu spółek Skarbu Państwa, firm prywatnych i indywidualnych darczyńców.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl