fot. PAP/EPA

Sekretarz generalny ONZ rozmawiał z prezydentem Turcji o umowie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoganem, na temat „gwarancji poprawy, rozszerzenia i przedłużenia” umowy, umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne – poinformował rzecznik ONZ, Stephane Dujarric.

Według Dujarrica Guterres i Erdogan dyskutowali również, jak poprawić eksport rosyjskich produktów spożywczych i nawozów na rynki światowe.

Agencja Reuters przypomina, że Rosja zasygnalizowała, iż nie zgodzi się na przedłużenie po 18 maja umowy zbożowej. Moskwa twierdzi, że nie została spełniona lista jej żądań, dotyczących ułatwienia jej eksportu zboża i nawozów.

Umowa o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym została podpisana 22 lipca 2022 roku w Stambule przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Strona ukraińska i rosyjska zawarła w tej sprawie odrębne porozumienia z Turcją i ONZ. Po dwukrotnym przedłużeniu obecna umowa wygasa 18 maja.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl