fot. twitter.com/VABVOX

Sankcje USA wobec dwóch tureckich ministrów

Rząd USA zastosował w środę sankcje wobec dwóch tureckich ministrów w odpowiedzi na przetrzymywanie przez władze Turcji amerykańskiego pastora Craiga Brunsona oskarżanego m. in. o wspieranie kurdyjskich separatystów. Waszyngton domaga się jego niezwłocznego uwolnienia. Ankara zagroziła odwetem. 

Sankcje dotyczą ministra sprawiedliwości Turcji Abdulhamita Gula i ministra spraw wewnętrznych Sulejmana Sojlu, którzy – zdaniem Waszyngtonu – odegrali czołową rolę w aresztowaniu i przetrzymywaniu Brunsona.

„Nie widzieliśmy żadnych dowodów świadczących aby pastor Brunson uczynił cokolwiek niewłaściwego i uważamy stał się on ofiarą niesprawiedliwego i nieuczciwego postępowania rządu Turcji” – oświadczyła w środę rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział ze swej strony, że rząd Turcji odmówił uwolnienia Brunsona „mimo wielu rozmów między prezydentem Trumpem i prezydentem Erdoganem” i jego własnych negocjacji ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu.

„W tej sytuacji prezydent Trump uznał, że sankcję będą właściwym działaniem” – powiedział Pompeo.

Tureckie MSZ określiło decyzję USA jako „wrogą postawę” i „brutalną interwencję w nasz system prawny” oraz zapowiedziało „niezwłoczną, odpowiednią odpowiedź”.

Sprawa Brunsona spowodowała dalsze zaostrzenie i tak już nie najlepszych stosunków amerykańsko-tureckich. Po ogłoszeniu sankcji kurs tureckiej liry wobec dolara spadł do rekordowo niskiego poziomu.

50-letni pastor Andrew Craig Brunson został w październiku 2016 roku aresztowany w Turcji, gdzie mieszka od 20 lat. Oskarżono go o popieranie mieszkającego w USA duchownego Fetullaha Gulena, którego władze w Ankarze uważają za przywódcę nieudanego zamachu stanu z 2016 r. przeciwko prezydentowi Erdoganowi.

Brunson jest również oskarżany o wspieranie kurdyjskich separatystów z nielegalnej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PPK). Pastor zdecydowanie odrzuca te oskarżenia.

Proces Brunsona trwa od kwietnia. W ubiegłym tygodniu sąd turecki podjął decyzję o zamianie amerykańskiemu duchownemu aresztu tymczasowego na areszt domowy. Jednak wniosek o uchylenie również tego środka został oddalony. W razie uznania go winnym grozi mu kara 35 lat więzienia.

Prezydent Donald Trump nazwał Brunsona „wspaniałym chrześcijaninem, ojcem rodziny i cudownym człowiekiem”.

„Ten niewinny człowiek wiary powinien być natychmiast uwolniony!” – napisał Trump na Twitterze.

 

PAP/RIRM

drukuj