fot. pl.wikipedia.org

Turcja: 54 domniemanych członków IS zatrzymanych w Stambule

W Stambule zatrzymano 54 domniemanych członków dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) – poinformowała dziś turecka policja. Najprawdopodobniej przygotowywali się oni do wyjazdu w strefy konfliktu w Syrii. Wszyscy zatrzymani to cudzoziemcy.

Policja sprecyzowała, że aresztowania przeprowadzono w poniedziałek wieczorem w 19 różnych miejscach w kilku dzielnicach Stambułu – podała turecka prywatna agencja Dogan.

Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni na komendę policji, gdzie mieści się wydział do walki z terroryzmem, i zostali tam przesłuchani.

27 kwietnia państwowa turecka agencja informacyjna Anatolia podała, że czterech „wysokich rangą przedstawicieli” IS w Syrii zostało zatrzymanych na zachodzie Turcji, kiedy próbowali ją opuścić, próbując wmieszać się w grupę uchodźców.

We wczesnych latach konfliktu syryjskiego, trwającego od marca 2011 r., Turcja była głównym krajem, przez który do Syrii przedostawali się obcokrajowcy, zwłaszcza z Zachodu, z zamiarem dołączenia do ugrupowań dżihadystycznych. Długo oskarżana przez sojuszników o przymykanie na to oczu Turcja, w następstwie ataków dokonywanych na jej terytorium, zamknęła swoje granice z Syrią, zwiększyła aresztowania i wydalanie podejrzanych zagranicznych dżihadystów i przystąpiła do międzynarodowej koalicji przeciwko IS.

W ostatnich latach Państwo Islamskie przeprowadziło wiele zamachów bombowych w Turcji, w tym w sylwestra 2016 r. w klubie nocnym w Stambule, gdzie śmierć poniosło 39 osób. Operacje przeciwko podejrzanym o powiązania z IS przybrały na sile pod koniec zeszłego roku, właśnie w rocznicę zamachu na stambulski klub.

PAP/RIRM

drukuj