[TYLKO U NAS] B. Wróblewski: Brak procedowania ustawy dot. hospicjów perinatalnych podważa wiarygodność PiS oraz TK

W pracach sejmowej komisji utknęła ustawa dot. hospicjów perinatalnych. To rzecz, która jest niewłaściwa w stosunku do rodzin i matek w trudnych ciążach. To podważa naszą wiarygodność jako formacji politycznej. To także podważa wiarygodność Trybunału Konstytucyjnego, który w 2020 r. orzekł, że życie ludzkie musi być chronione. TK przypomniał wówczas, że z konstytucji wynikają pozytywne obowiązki państwa, aby wspierać życie i rodzinę, w szczególności życie chorych i niepełnosprawnych. To projekt, który już dawno powinien zostać przyjęty przez Sejm – zaznaczył poseł Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości w środowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Telewizja TVN kolejny raz uderza w świętego Jana Pawła II. Padły zarzuty, jakoby w latach 70. ubiegłego wieku ukrywał przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych Archidiecezji Krakowskiej. Potwierdzenie tezy mają stanowić akta Służby Bezpieczeństwa i współpracujących z nią księży. [czytaj więcej]

– TVN robi to bez wnikliwej kwerendy historycznej. Jest to robione publicystycznie pod tezę, że Papież zawiódł. To ma być dowód na to, że Polska dzisiaj powinna się zmienić i odrzucić to, co jest naszym tysiącletnim dziedzictwem. (…) Podważanie autorytetu św. Jana Pawła II jest skierowane przeciwko nam wszystkim. Młodsze pokolenie nie ma własnego wspomnienia tych czasów, a w szczególności sytuacji przed 1989 rokiem. Natomiast jest to skierowane także do nas, żebyśmy osłabli w naszym świadectwie, abyśmy nie mieli odwagi głosić wartości, przy których stoi Kościół. Chodzi o godność człowieka, o prawa rodziny, o prawo życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, o wolność religijną. To wpisuje się w stałą linię TVN-u i „Gazety Wyborczej”. Chodzi o to, żeby ośmieszyć całe dziedzictwo wartości, do których jesteśmy przywiązani – wskazał Bartłomiej Wróblewski.

Senat w całości odrzucił tzw. ustawę deregulacyjną. Zakłada ona szereg ułatwień dla obywateli, w tym dla przedsiębiorców. Zgodnie z nią m.in. decyzje w pierwszej instancji, jeśli będą całkowicie zgodne z oczekiwaniem strony, staną się ostateczne w momencie ich wydania.

– Ustawa poszerza zakres naszych wolności. Ponad trzykrotnie podwyższona jest w niej kwota wolna od spadków i darowizn. O połowę podniesiona jest kwota, do której można prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną – obecnie jest to połowa najniższego wynagrodzenia, a po zmianach byłoby to 75 procent. To ważne dla setek tysięcy Polaków, którzy prowadzą działalność gospodarczą w niewielkim zakresie, np. udzielają korepetycji czy sprzedają towary. Kolejną ważną rzeczą jest uwolnienie gruntów pohandlowych w miastach, co daje szanse na budowanie większej liczby mieszkań. (…) Ustawa zawiera wiele korzystnych rozwiązań dla obywateli – wyliczał gość TV Trwam.

W Senacie zwrócono uwagę na to, że w tzw. ustawie deregulacyjnej znalazł się zapis o opodatkowaniu zbiórek internetowych. Jak powiedział poseł PiS, „pojawiła się propozycja korekty, ale senatorowie nie chcieli z niej skorzystać”.

– Senat, który zdominowany jest przez Platformę Obywatelską i Lewicę, nie chce w Polsce wolności, nie chce deregulacji. To paradoks. Kiedy 20 lat temu powstawała PO, mówiła, że jest formacją mającą chadecką kotwicę i jest wolnorynkowa. Z ówczesnego umiarkowanego konserwatyzmu nic nie pozostało. Nie pozostało także nic z myślenia wolnościowego. PO to dziś partia urzędnicza, biurokratyczna, eurokratyczna, która nie chce żadnej wolności dla obywateli. To zupełnie niezrozumiałe. (…) W innej ustawie zostanie wprowadzony przepis, według którego zbiórki charytatywne prowadzone w internecie nie będą opodatkowane w żadne dodatkowy sposób – zapewnił polityk.

Bartłomiej Wróblewski jest pomysłodawcą Instytutu Rodziny i Demografii. Instytucja miałaby w kompleksowy sposób zajmować się badaniem zjawisk demograficznych. Projekt utknął jednak w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podobne placówki działają we Francji, Czechach czy USA.

– Ubolewam, że nie ma politycznej decyzji. Prace po pierwszym czytaniu zostały wstrzymane. Jednym z powodów jest to, że w PiS jest grupa posłów zorientowana bardziej liberalnie czy technokratycznie, która uważa, że nie są to ważne tematy. Nawet to nie tłumaczy wszystkiego. To wielkie zaniechanie z naszej strony, ponieważ czas rządów to czas, aby wprowadzać tego rodzaju zmiany – podkreślił gość „Polskiego punktu widzenia”.

Podobna sytuacja dotyczy ustawy związanej z hospicjami perinatalnymi. Została ona przygotowana przez Solidarną Polskę. Projekt ten również nie jest procedowany w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– To rzecz, która jest niewłaściwa w stosunku do rodzin i matek w trudnych ciążach. To podważa naszą wiarygodność jako formacji politycznej. To także podważa wiarygodność Trybunału Konstytucyjnego, który w 2020 r. orzekł, że życie ludzkie musi być chronione. TK przypomniał wówczas, że z konstytucji wynikają pozytywne obowiązki państwa, aby wspierać życie i rodzinę, w szczególności życie chorych i niepełnosprawnych. To projekt, który już dawno powinien zostać przyjęty przez Sejm – wskazał Bartłomiej Wróblewski.

radiomaryja.pl

drukuj