fot. PAP/Krzysztof Świderski

Grzegorz Schetyna zapowiada likwidację węgla jako paliwa do ogrzewania mieszkań

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiada likwidację węgla jako paliwa do ogrzewania domów i mieszkań. Chodzi o walkę ze smogiem. Zapowiedź Schetyny negatywnie ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który podkreśla, że likwidacja ta jest niebezpieczna i stygmatyzuje węgiel.

Konwencja Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu. To właśnie tu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział uczestnictwo w europejskich projektach. Jednym z nich ma być walka ze smogiem poprzez likwidację węgla.

– Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady – mówił Grzegorz Schetyna.

Likwidacja węgla jako paliwa do domów i mieszkań miałaby nastąpić w ciągu 10 lat. Wypowiedź Schetyny z oburzeniem przyjęli śląscy politycy PiS. Odpowiedzialny za górnictwo wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił ją jako „niebezpieczną”.

– Dyskurs, że węgiel kamienny wycofujemy z obrotu jest niesamowicie złą informacją dla Polaków, a już nie wspomnę, jaka to jest informacja dla wszystkich pracujących w sektorze wydobywczym – mówił Grzegorz Tobiszowski.

Wiceszef resortu dodał, że Polska jest obecnie liderem światowym, jeśli chodzi o nowoczesne technologie związane z wydobywaniem surowca i wprowadzaniem na rynek nowoczesnych gatunków węgla. Podkreślił, że teraz, kiedy Polska zaczyna się w tym specjalizować, to Platforma próbuje odwrócić wszystko na drugą stronę. Sławomir Neumann z PO wskazał natomiast, że celem likwidacji węgla jest walka ze smogiem.

– Możemy doprowadzić do tego, że nie trzeba będzie domów opalać węglem. Można mieć inne alternatywne źródła ogrzewania domów: ciepło systemowe, gaz, pompy cieplne. To wszystko co daje nam możliwość lepszego, tańszego i ekologicznego ogrzewania, żeby skasować te kopciuchy, które dają smog – powiedział Sławomir Neumann.

Tylko czy na taką zmianę będzie stać Polaków?

– Pamiętajmy o tym, że w kraju mamy bardzo duży odsetek ludzi, którzy żyją w tzw. ubóstwie energetycznym i to jest problem. Jeżeli pan Schetyna wymyśli, w jaki sposób wyrzuci węgiel z ich domu, ale da im ciepło, to ja słucham. I w jaki sposób to ciepło nie będzie kosztowało więcej niż w tej chwili – zaznaczył Grzegorz Długi, poseł Kukiz’15.

Platforma Obywatelska wiele obiecuje, jednak tylko na obietnicach się kończy – zwrócił uwagę prezydencki minister Błażej Spychalski.

– Środowisko pana Schetyny rządziło w Polsce 8 lat, to jest niemal dekada, i jakoś tego problemu nie rozwiązało. Więc myślę, że tyle warte są słowa, które wypowiedział pan Grzegorz Schetyna – powiedział Błażej Spychalski.

Tymczasem to za rządu PiS wydano duże sumy na walkę ze smogiem, bez rezygnowania z węgla – dodał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– Komisja Europejska wydała miażdżący raport pokazujący, że Polska za czasów PO nie walczyła ze smogiem, nic nie robiła, jeśli chodzi o smog. Dopiero my przyjęliśmy program, który jest najszerszym i przekazuje najwięcej pieniędzy do tej pory w historii III RP na walkę ze smogiem – wskazał Patryk Jaki.

Czy zatem rezygnacja z węgla na rzecz walki ze smogiem byłaby skuteczna?

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl