fot. PAP/Rafał Guz

Sanepid: Jakość wody u ujścia Wisły odpowiada wymaganiom sanitarnym

Pomorski Sanepid poinformował w środę, że jakość wody pobranej przed dwoma dniami u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej odpowiada wymaganiom sanitarnym. Jest to już czwarta z rzędu analiza, w której nie stwierdzono skażenia bakteriami, mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie.

O wynikach badania próbek wody pobranych 7 września z Zatoki Gdańskiej, w miejscu, gdzie uchodzi do niej Wisła, Wojewódzka Sanitarna Stacja Epidemiologiczna w Gdańsku poinformowała na swojej stronie internetowej.

W komunikacie podano, że jakość wody „w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli”.

Sanepid informuje, że badaniom poddano próbki pobrane z Zatoki Gdańskiej w rejonie gdańskiego Świbna oraz Mikoszewa, czyli punktów leżących na wysokości dwóch przeciwległych brzegów Wisły. Są to miejsca, w których w sezonie wakacyjnym organizowane są kąpieliska.

Pracownicy Sanepidu od kilku dni codziennie pobierają próbki wody we wspomnianych dwóch miejscach w okolicach ujścia Wisły i poddają je badaniom. Analizy mają związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci warszawskiej oczyszczalni „Czajka”. Fala niosąca z sobą nieczystości ze stolicy dotarła do ujściowego odcinka Wisły w nocy z czwartku na piątek.

Próbki wody pobranej w piątek, sobotę oraz niedzielę także odpowiadały wymaganiom sanitarnym.

Już w momencie pojawienia się pierwszych informacji o awaryjnym zrzucie ścieków w Warszawie, Sanepid informował, że na terenie województwa pomorskiego „brak jest ujęć wody potencjalnie narażonych na zanieczyszczenie w związku z awarią” sieci przesyłowej warszawskiej „Czajki”. Służby wojewody pomorskiego profilaktycznie apelowały o unikanie kontaktu z wodą z Zatoki Gdańskiej i Wisły. Ostrzeżenie kierowano zwłaszcza do osób uprawiających sporty wodne, wędkarzy, rolników pobierających wodę z Wisły do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw.

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę 29 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane są do Wisły. Szacuje się, że do poniedziałku 7 września do rzeki trafiło już ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków. Aktualnie w stolicy trwają prace przy budowie tymczasowego kolektora, którym mają być przesyłane nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Równocześnie wojsko buduje na Wiśle most pontonowy, na którym ma zostać zainstalowany rurociąg.

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” miała miejsce rok temu. W jej efekcie nieczystości także były zrzucane do Wisły.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl