fot. flickr.com

Rzeszów: WSA odrzucił skargę RPO na uchwałę „anty-LGBT” Rady Gminy Niebylec na Podkarpaciu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę „anty-LGBT” Rady Gminy Niebylec na Podkarpaciu.

To już siódme orzeczenie sądu na korzyść polskich samorządów w sporze z Adamem Bodnarem. RPO zaskarżył niektóre uchwały przeciwdziałające ideologii LGBT twierdząc, że dyskryminują one mniejszość seksualną.

Rzeszowski sąd uznał, że nie ma kompetencji do oceniania oświadczeń o charakterze politycznym. Stanowisko to podziela mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

Adwokat podkreśla, że samorządy mają prawo uchwalać deklaracje sprzeciwiające się ideologii LGBT.

– Sądy administracyjne, te, które utrzymują w mocy uchwały gmin sprzeciwiających się ideologii LGBT podkreślają przede wszystkim jedną rzecz: sądy administracyjne nie są w ogóle władne do tego, by oceniać oświadczenia o charakterze politycznym, wydawane przez organy gminy. Organy gminy mają swoją wolność polityczną, swoją niezależność polityczną i jeżeli chcą sprzeciwiać się pewnym planom politycznym ruchu LGBT, mają do tego prawo i nie jest to działanie władcze, nie rozstrzyga ono o prawach i obowiązkach obywatela. W związku z tym sąd administracyjny nie ma w ogóle jurysdykcji do rozstrzygania o tych sprawach i dlatego właśnie odrzucają skargi i dlatego właśnie nie uchylają uchwał samorządów – tłumaczy mec. Jerzy Kwaśniewski.

Gmina Niebylec jest jedną z kilkudziesięciu polskich samorządów, które uchwaliły deklarację sprzeciwu wobec ideologii LGBT. Podobne stanowisko przyjęła również m.in. małopolska gmina Lipinki oraz powiat tarnowski.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl