M. Gajda: Rząd ma nowe rozwiązania dot. zarządzania gospodarką wodną

Musimy myśleć do przodu, nie na rok, dwa, ale na 10, 15 a nawet 100 lat, w jaki sposób zachować to dobro (wodę), żeby służyło też przyszłym pokoleniom – mówił w Radiu Maryja minister Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Polityk w rozmowie z o. Dariuszem Drążkiem CSsR w „Aktualnościach dnia” mówił o problemach poruszanych na IX Międzynarodowym Kongresie „Katolicy i ekologia – woda dobrem wspólnym”. Minister – jeden z prelegentów Kongresu – poinformował, że rząd przygotował nowe rozwiązania zapewniające jednolite zarządzanie gospodarką wodną. „Zasoby wodne – jako dobro w naturalny sposób ograniczone – muszą się znaleźć pod szczególną opieką państwa” – zaznaczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Rząd i państwo muszą służyć ludziom w zakresie cechowania zasobów wodnych, bo jeden człowiek może tylko zakręcać kurek z kranem, oszczędzać wodę, nie jest natomiast w stanie zapanować nad całym systemem wodnym – zwrócił uwagę minister.

Mariusz Gajda zapowiedział, że prowadzona będzie szeroko zakrojona edukacja dotycząca działań, które pomogą oszczędzać wodę przeciętnemu obywatelowi. „Tych działań jest bardzo dużo” – podkreślił. Jak dodał, mówi o tym projekt uchwały odczytanej na zakończenie międzynarodowego kongresu.

Ta uchwała rozpoczyna się od słów, że „My, uczestnicy IX Międzynarodowego Kongresu <<Katolicy i ekologia – woda dobrem wspólnym>>, mając świadomość zagrożeń  wynikających ze zmian klimatu, różnorakich procesów społecznych, gospodarczych i politycznych, uważamy, że dostęp do czystej i bezpiecznej wody jest fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka. Każdy naród ma obowiązek dbania o własne zasoby wodne, które są wspólnym dobrem. Jednocześnie każdy naród powinien, w imię ludzkiej solidarności, wspomagać inne narody w dostępie do wody – mówił gość Radia Maryja.

Minister dodał, że „jakkolwiek Polska jest krajem ubogim w wodę, są też jeszcze  ubożsi”. Musimy solidarnie działać – zaznaczył.

W piątek w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się IX Międzynarodowy Kongres „Katolicy i ekologia – woda dobrem wspólnym”. [czytaj więcej]

Podczas dwudniowego spotkania prelegenci poruszali problem wykorzystania zasobów wodnych w życiu człowieka. W Kongresie uczestniczyli przedstawiciele rządu RP. Transmisję z wydarzenia przeprowadziła TV Trwam, Radio SIM i TV Tilma

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj