fot. AKSiM

W Łodzi odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. prof. Tadeusza Gerstenkorna, byłego wykładowcy ASKSiM

W Archikatedrze Łódzkiej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. prof. Tadeusza Gerstenkorna, byłego wykładowcy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prof. Tadeusz Gerstenkorn odszedł do Pana w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia 2021 roku.  

Tadeusz Gerstenkorn urodził się 7 lutego 1927 roku w Łodzi, w rodzinie katolickiej, jako starszy z dwóch synów Jana (z zawodu księgowego) i Stanisławy Gerstenkornów. Przed wojną ukończył 6 klasową szkołę podstawową i zaczął edukację w społecznym gimnazjum i liceum, jednak wejście Niemców zmusiło go do przerwania nauki i – choć miał dopiero 14 lat – do podjęcia pracy w browarze sukcesorów Karola Anstadta, którą wykonywał aż do wyzwolenia Łodzi 19.01.1945 r.

Po wojnie Tadeusz Gerstenkorn pozostał związany z Łodzią. Tu zdał małą maturę w 1945 r. w Gimnazjum im. Kopernika, a maturę, ze względu na konieczność podjęcia pracy zarobkowej, w 47 LO dla Dorosłych przy Liceum im. Kopernika, po czym kontynuował naukę na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył studia w zakresie filozofii u prof. Kotarbińskiego, a w 1952 r. uzyskał tytuł magistra matematyki u prof. Charzyńskiego. Stopień doktora nauk matematyczno-fizycznych otrzymał w 1961. W 1983 r uzyskał habilitację w dziedzinie teorii prawdopodobieństwa, a w 1987 r. tytuł prof. nadzwyczajnego Uniwersytetu Łódzkiego.

Początkowo pracował jako nauczyciel matematyki w łódzkich zawodowych szkołach średnich, następnie jako wykładowca logiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, w latach 1952-63 jako asystent na Politechnice Łódzkiej, a od 1958 r. aż do przejścia na emeryturę w 1997 r. jako asystent, a później adiunkt w Zakładzie Rachunku Prawdopodobieństwa i Statystyki na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Będąc już na emeryturze pracował jako profesor matematyki w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania i Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi, a także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Politechnice Łódzkiej.

W wielu ośrodkach naukowych w kraju oraz w wielu krajach Europy, Afryki i Azji wygłosił liczne odczyty z zakresu teorii prawdopodobieństwa, statystyki i teorii zbiorów rozmytych. Współtworzył podręcznik „Kombinatoryka i rachunek prawdopodobieństwa”, autor i współautor ponad stu prac naukowych, tłumacz literatury naukowej z języka angielskiego i rosyjskiego, członek kilku towarzystw naukowych i stowarzyszeń na rzecz osób niepełnosprawnych.  Był stypendystą rządów Francji i Danii oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).

Całe długie życie prof. Tadeusza Gerstenkorna było służbą trzem największym wartościom: Bogu, Ojczyźnie i rodzinie. Kierując się tymi wartościami pisał i publikował swe rozważania w artkułach zamieszczanych głównie w prasie katolickiej: w „Aspekcie Polskim”, kwartalniku „Słoneczna Skała”, miesięczniku „Nad Odrą”, w „Nowym Przeglądzie Wszechpolskim”, czy biuletynie liturgicznym „Dzień Pański”. Był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy o/Łódź.

W trudach pracy zawodowej, społecznej i domowej kierował się wskazaniami św. Pawła wyrażonymi przez niego w Liście do Rzymian: „Albowiem nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie, bo jeśli żyjemy, dla Pana żyjemy; jeśli umieramy, dla Pana umieramy, przeto czy żyjemy, czy umieramy, Pańscy jesteśmy”.

Prof. Tadeusz Gerstenkorn aż do chwili śmierci troskliwie opiekował się całkowicie niesamodzielną córką z zespołem Downa. Miał ogromne zrozumienie dla potrzeb osób niepełnosprawnych i działalności charytatywnej organizacji kościelnych, które przez lata hojnie wspierał.

Cześć Mu za jego życie, osiągnięcia, ofiarę i boleść choroby. Niech pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako osoba skromna, prawa, szlachetna i nieskazitelna moralnie, o szerokich horyzontach myślowych dla której przewodnikami w życiu były prawda i służba. Niech Jego postawa życiowa będzie wzorem dla przyszłych pokoleń.

Zgodnie z wolą Zmarłego, prosimy, aby kto może, wsparł swą modlitwą i darowizną organizacje charytatywne działające na rzecz osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych z Zespołem Downa i niewidomych.

Prof. Tadeusz Gerstenkorn odszedł do Pana w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia 2021 r. w wyniku nagłego zatrzymania akcji serca.

Niech odpoczywa w pokoju z naszą nadzieją spotkania w lepszym świecie.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl