Posiedzenie rządu ws. polityki rodzinnej i sposobu zagospodarowania majątkiem Skarbu Państwa

Rząd zajmie się dziś dokumentem o systemach wsparcia dla rodzin, w tym podsumowaniem programu Rodzina 500 plus. Ministrowie omówią także projekt rozporządzenia ws. sposobu gospodarowania niektórymi składnikami majątku Skarbu Państwa. Początek posiedzenia zaplanowano na godz. 13:00.

W sobotę minął rok od wejścia w życie programu Rodzina 500 plus. Wsparciem objęto blisko 4 mln dzieci. Do ponad 2,5 mln rodzin trafiło łącznie 21 mld zł. Dokument podsumowujący rok funkcjonowania programu przygotował resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Dziś będzie on omawiany na posiedzeniu rządu – wskazał Rafał Bochenek.

– Będzie to przegląd systemów wsparcia dla rodzin, czyli nie tylko samego programu Rodzina 500 plus, ale również innych świadczeń, które są realizowane przez państwo polskie dla polskich rodzin – mówił rzecznik rządu.

Pomoc kierowana do rodzin to nie tylko świadczenia z programu „500 plus”, ale także realizowany przez rząd program „Za życiem”. Tutaj wsparciem mają się okazać także asystenci rodziny – podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

– Za nami szkolenie asystentów rodziny. Przeszkoliliśmy w Warszawie ponad 600 asystentów rodziny – mówiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Obok polityki prorodzinnej rząd zajmie się dziś także projektem rozporządzenia ws. sposobu gospodarowania niektórymi składnikami majątku Skarbu Państwa. Proces likwidacji resortu skarbu zakończył się 31 marca – wskazał Maciej Małecki.

– Spółki Skarbu Państwa zostały z początkiem roku rozdzielone do poszczególnych ministerstw, zgodnie z profilem biznesowym. Dzisiaj spółki Skarbu Państwa pracują w poszczególnych sektorach naszej gospodarki. Chcemy, żeby majątek narodowy był zarządzany dobrze i efektywnie – zaznaczył były wiceminister Skarbu Państwa.

Dlatego potrzebne są nowe dokumenty wykonawcze określające m.in. szczegóły administrowania ruchomościami oraz prawami na dobrach niematerialnych. Odpowiedni projekt w tej sprawie przygotował szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Początek posiedzenia rządu zaplanowano na godz. 13:00. Wcześniej premier Beata Szydło spotka się z przedstawicielami Międzynarodowego Biura Wystaw Expo. O organizację wydarzenia w 2022 r. ubiega się Łódź. Za realizację projektu odpowiada Ministerstwo Rozwoju – wskazał wiceszef tego resortu Jerzy Kwieciński.

– Dla naszego kraju bardzo ważne jest pokazywanie sukcesu naszej gospodarki po to, żeby nasze firmy łatwiej mogły się znaleźć na rynkach zagranicznych, ale też i po to, żeby przyjeżdżało do nas więcej turystów, żeby zostawiali tu swoje pieniądze. Expo jest świetnym narzędziem wykorzystywanym przez bardzo wiele krajów – mówił wiceminister rozwoju.

Tymczasem nie tylko Expo i program Rodzina 500 plus, ale także wdrażanie reformy edukacji i ustawa o sieci szpitali będzie w najbliższych tygodniach obiektem szczególnego zainteresowania rządu – powiedział Rafał Bochenek.

– Ustawa o sieci szpitali jest ostatnio dyskutowana na forum parlamentu. Senat ostatnio również nad nią pracował. Reforma edukacji, która również już jest wdrażana – wskazał rzecznik rządu.

Jak dodał Bochenek, reforma edukacji to nie tylko wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, ale także podwyżki dla nauczycieli. Szczegółowy harmonogram działań w tej sprawie w najbliższych dniach ma przedstawić minister Anna Zalewska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj