By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

W Pałacu Prezydenckim zostaną dziś zaprzysiężeni nowi ministrowie

Dziś zostanie przeprowadzona rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie zostaną zaprzysiężeni o godz. 15.00 w Pałacu Prezydenckim.

Rząd zostanie zredukowany z 20 do 14 ministerstw. Pojawią się nowe twarze, w tym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Jako wicepremier, który będzie z nami razem. Będzie na pewno dużym wzmocnieniem naszego rządu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Na czele gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego stanie Michał Moskal, szef młodzieżówki PiS, który stał za przygotowaniem ustawy o ochronie zwierząt. Do tej pory był dyrektorem biura prezydialnego PiS.

– Logicznym jest, z czysto technicznego punktu widzenia, żeby współpracował również z prezesem Jarosławem Kaczyńskim jako wicepremierem – zaznaczył Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

W ramach rekonstrukcji w rządzie powstanie jeden połączony resort: nauki i edukacji. Na jego czele stanie Przemysław Czarnek, który jest mocno krytykowany przez środowiska lewicowe.

– Prof. Przemysław Czarnek jest przez nich odczytywany jako przeciwnik mocny, mocno osadzony, rozumiejący wszystkie procesy kulturowe i rozumiejący, że trzeba chronić szkołę przed ideologią – tłumaczył prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk.

Do rządu, jako wicepremier, wraca Jarosław Gowin.

– Któremu podlegać będzie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – wskazał szef rządu.

I właśnie ta nominacja budzi obawy nie tyle po lewej stronie, co w elektoracie prawicy. Pokazuje to wypowiedź przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

„Dzisiaj, ten który działał w Platformie i dołożył się do umów śmieciowych, dołożył rękę do podwyższenia wieku emerytalnego, jemu oddaje się tę pracę” – oświadczył Piotr Duda.

Silne emocje towarzyszą też nominacji Grzegorza Pudy, który stanie na czele resortu rolnictwa i leśnictwa. To sejmowa twarz ustawy o ochronie zwierząt. Wbrew temu, jakie stanowiska wyrażała „Solidarność” Rolników Indywidualnych oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych, nowy minister twierdził, że polska wieś jest przeciwko hodowli zwierząt na futra. Wątpliwości budzi też przeniesienie Lasów Państwowych do resortu rolnictwa, na co zwraca uwagę doradca prezydenta Paweł Sałek.

– Wyłączenie Lasów Państwowych z resortu środowiska nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli patrzymy na sprawy związane z ochroną przyrody, bioróżnorodnością – ocenił Paweł Sałek.

Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry tracą resorty. Oba ugrupowania będą miały swoich ministrów w kancelarii premiera. Do KPRM przeniesie się Michał Wójcik.

– Będzie odpowiadał za sprawy związane z obroną praw obywatelskich – oznajmił Michał Woś, minister środowiska.

Zlikwidowane zostanie Ministerstwo Cyfryzacji, choć Marek Zagórski dalej ma blisko współpracować z premierem. Rekonstrukcji nie przetrwają też Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwo Sportu.

TV Trwam News

drukuj