fot. pixabay.com

Raport ZPP: 80 proc. polskich przedsiębiorców pozytywnie ocenia decyzję o założeniu własnej firmy

80 proc. polskich przedsiębiorców pomimo trudności pozytywnie ocenia decyzję o założeniu własnej firmy – tak wynika z raportu przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Związek przeprowadził największe w Polsce kompleksowe badanie polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Objęło ono reprezentatywną próbę firm zatrudniających od 1 do 250 pracowników. Celem badania było poznanie motywacji, postaw i nastrojów polskich przedsiębiorców.

41 proc. ankietowanych zdecydowanie pozytywnie ocenia decyzję o założeniu biznesu, 39 proc. raczej pozytywnie. Zaledwie 10 proc. żałuje, że rozpoczęło przygodę z własną firmą.

Co najbardziej przeszkadza polskim przedsiębiorcom? 40 proc. badanych jako jedną z najpoważniejszych barier wskazało zbyt wysokie podatki. O innych problemach, o których wspomnieli przedsiębiorcy, mówił Paweł Fogt, dyrektor ds. komunikacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Najczęściej wymieniane są tutaj nieregularne zarobki. 41 proc. badanych, którzy wzięli udział w naszym projekcie, mówiło, że to, co doskwiera im w prowadzeniu własnego biznesu, to nieregularność zarobków. Na kolejnych pozycjach, jeśli chodzi o bariery, pojawił się nadmiar obowiązków biurokratycznych. 23 proc. respondentów wskazywało na ten problem oraz niestabilność prawa – powiedział Paweł Fogt.

Związek zaznacza, że udaje się nam zmniejszać dystans do Europy Zachodniej, gdzie warunki prowadzenia własnego biznesu nadal są korzystniejsze niż u nas. To pokazuje także stosunkowo dobra kondycja naszej gospodarki w dobie spowolnienia wywołanego pandemią koronawirusa.

Z badania wynika, że polscy przedsiębiorcy wykazują się dużą inteligencją pracy i większą elastycznością niż właściciele firm z Europy Zachodniej. Badanie ZPP ma zostać powtórzone za 3 lata.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl