Projekt pomocowy dla kobiet w ciąży „Za życiem” już w Sejmie

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”. W środę przyjęła go w trybie obiegowym Rada Ministrów. W czwartek nad rozwiązaniami rozpoczną prace posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Program „Za życiem” ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Przewiduje m.in. jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie bądź chorobę.

Świadczenie to ma przysługiwać jednemu z rodziców bądź opiekunowi bez względu na dochód. Kobieta będzie musiała pozostawać pod opieką lekarza od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Poseł Barbara Bartuś z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśla, że dziś matka, która zdecyduje się urodzić chore dziecko potrzebuje większej ochrony.

– Matka, która zdecyduje się urodzić potrzebuje większej ochrony i otrzyma pomoc ze strony państwa polskiego. Bardzo cieszę się z tego projektu. Mam nadzieję, że prace przebiegną szybko. Pani premier zapowiadając projekt ustawy powiedziała też, że zostaną dokonane stosowne zmiany w prawie w ustawie budżetowej na 2017 rok. Pieniądze na realizację tej pomocy dla kobiet w ciąży i ich rodzin – znajdą się – akcentuje Barbara Bartuś.

W projekcie wskazano, że Rada Ministrów do 31 grudnia 2016 r. przyjmie program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, opracowany na podstawie odrębnych przepisów.

Program dotyczyć ma w szczególności: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka; opieki, w tym paliatywnej lub rehabilitacji dzieci posiadających odpowiednie zaświadczenie, wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl