fot. PAP/Marcin Bielecki

Rząd planuje obniżyć koszty budowy mieszkań

Z programu MDM coraz chętniej korzystają rodziny wielodzietne. Tak wynika z danych BGK, które opublikował „Dziennik, Gazeta Prawna”.

Tylko we wrześniu i w październiku wniosek o dopłatę do kredytu na zakup własnego mieszkania złożyły 332 rodziny, w których jest co najmniej troje dzieci.

Przed zmianą przepisów w ciągu 20 miesięcy takich wniosków było jedynie 46. Państwo dopłaca aż 30 proc. do wkładu własnego.

Wprowadzono także możliwość kupna mieszkania na rynku wtórnym. Politycy PiS-u zapowiadają, że program będzie ulegał dalszej modyfikacji.

Poseł Gabriela Masłowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że rząd będzie chciał doprowadzić do obniżki kosztów budowy mieszkań. To spowoduje także większą dostępność lokali.

– Deweloperzy wykorzystują sytuację dopłat do mieszkań z programu MDM, ponieważ jest większy popyt – i jak zwykle, cena w takiej sytuacji rośnie. Chodzi o to, żeby poszukać sposobów na obniżenie kosztów budowy tych mieszkań, np. poprzez przekazywanie na ten cel bezpłatnych gruntów będących własnością Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, a to jest ogromny udział w kosztach całej inwestycji – powiedziała Gabriela Masłowska.

Poseł Gabriela Masłowska zapowiedziała także zmiany w programie mieszkań na wynajem. Budowa lokali ma być finansowana z kredytów. Osoba płacąca czynsz będzie jednocześnie wykupowała mieszkanie.

RIRM

drukuj