fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Szydło: Nie jesteśmy w stanie przyjąć 7 tys. uchodźców

Polska nie jest w stanie podtrzymać zobowiązań poprzedniego rządu w sprawie przyjmowania uchodźców – powiedziała premier Beata Szydło. Podkreśliła, że w tej sprawie będą prowadzone dalsze rozmowy. Po posiedzeniu rządu premier zapewniła jednocześnie, że Polska szanuje zobowiązania międzynarodowe.

W ramach europejskich programów przesiedleń i relokacji uchodźców w latach 2016-2017 do Polski miałoby trafić ok. 7 tys. osób pochodzących głównie z Syrii i Erytrei.

Ekspert do spraw bezpieczeństwa dr Łukasz Kister zwraca uwagę, że żadna służba na świecie nie jest dziś w stanie skutecznie prześwietlić osób, które dotarły do Europy jako uchodźcy.

– Nie wiemy, kto jest tam uchodźcą, kto uciekł z własnego domu przed wojną, ze strachu przed prześladowaniami, a kto jest imigrantem ekonomicznym, kto wreszcie jest terrorystą czy pospolitym przestępcą. Żeby mówić o radzeniu sobie z problemem tej migracji, musimy najpierw poradzić sobie z problemem zidentyfikowania, kto przybył do Europy. A tutaj nie ma na to ani pomysłu politycznego, ani przyzwolenia dla służb, żeby taką działalność prowadziły – podkreśla dr Łukasz Kister.

Zdaniem eksperta, bez jednolitej polityki bezpieczeństwa Europa nie poradzi sobie z terroryzmem.

RIRM

drukuj