Rząd wesprze finansowo najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

33 najbardziej zanieczyszczone polskie miasta mają otrzymać pomoc w ramach programu walki ze smogiem. Nad jego przygotowaniem debatował Komitet Ekonomiczny rządu. Pieniądze będą pochodzić między innymi z wprowadzanych opłat za jednorazowe torby foliowe.

Na liście miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia znajduje się wiele polskich aglomeracji.

– Tam są 33 miasta na 55 najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej. W tych trzydziestu trzech miastach chcemy zaproponować takie jednostkowe programy, na które też będzie potrzebne wsparcie, między innymi z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie także przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach – poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Tzw. ustawa foliówkowa przewiduje obowiązek doliczenia do zakupów opłaty nie wyższej niż złotówka za torebkę foliową. Rząd wprowadza także ograniczenia w handlu kotłami na paliwa stałe. Od lipca 2018 r. w Polsce nie będzie można produkować ani instalować pieców o klasie emisyjności niższej niż piąta. W kotłach nie będzie można też instalować rusztów dodatkowych.

– Już przyjęliśmy rozporządzenie dotyczące jakości kotłów. Ministerstwo Energii jest gotowe z rozporządzeniem dotyczącym jakości paliw – z tym, że musi być ono notyfikowane do Komisji Europejskiej, a tam niestety KE potrzebuje od trzech do dziewięciu miesięcy czasu – zaznaczył minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl