fot. flickr.com

PiS: polskie firmy budowlane nie mają kapitału na budowę dróg z betonu

Polskie firmy budowlane nie są przygotowane do budowy dróg z betonu alarmują posłowie PiSu. Rząd POPSL chce do 2023 roku wybudować 2 tys. km dróg. 1/3 z nich ma być wykonana właśnie w technologii betonowej. Takie założenia znalazły się w projekcie „Programu budowy dróg krajowych i autostrad”.

GDDKiA twierdzi, że chodzi o dywersyfikację, aby branża asfaltowa i cementowa mogły się równomiernie rozwijać.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej komisji infrastruktury mówi wprost – rząd premier Ewy Kopacz oddał budowę 800 km dróg firmom zagranicznym.

Niebywały skandal. Przedstawiciele innych firmy działających na naszym rynku prosili o to, aby jednak rozważono technologię, która jest możliwa do realizacji. Przecież do realizacji „Programu budowy dróg krajowych i autostrad” przedsiębiorstwa polskie i zagraniczne zakupiły sprzęt oraz technologię, ale do nawierzchni asfaltowych. Co oni mają teraz zrobić? Wyrzucić ten sprzęt? Sprzedać go do trzeciego świata? Po prostu tak się nie robi. Dzisiaj rząd rok po roku morduje firmy polskie. To nie znaczy, że posłowie PiS są przeciwko tym technologiom, to znaczy, że posłowie PiS są za tym, aby dostosowywać technologię do możliwości przedsiębiorców w naszym kraju – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

Według drogowców nawierzchnia betonowa lepiej znosi obciążenie. Droga asfaltowa wymaga remontu po około 10 latach od budowy, a betonowa po 30.

RIRM

drukuj