fot. flickr.com

Rząd przyjmie tzw. Fundusz Dróg Samorządowych. Leśnicy z niepokojem odbierają kwotę, która ma być przeznaczona na projekt z LP

Za tydzień rząd przyjmie projekt powołujący Fundusz Dróg Samorządowych – zapowiedział w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Polityk wyjaśnił, że projekt zakłada 5 mld zł na drogi lokalne „na start” i co najmniej 4 mld zł w każdym kolejnym roku.

W ubiegłym tygodniu „Dziennik Gazeta Codzienna” poinformowała, że Prawo i Sprawiedliwość chce, by w ciągu najbliższych dwóch lat Lasy Państwowe musiały wpłacić do powstającego funduszu 800 mln zł. Dziennik powołała się przy tym na gotowy już projekt przepisów.

Leśnicy odbierają to rozwiązanie z niepokojem. Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP wskazał, że kwota zaproponowana w projekcie jest zbyt wysoka.

– Powstanie tego projektu o Funduszu Dróg Samorządowych aprobujemy i uważamy za sensowne, natomiast bardzo dyskusyjna jest kwota, którą mamy wpłacić do budżetu. Skonsumuje ona cały nasz zysk. Przecież nie tak dawno, w poprzednich latach, też z funduszu lasu zebrano po 800 mln zł rocznie. Mozolnie odbudowujemy tą wyrwę w finansach, musimy być przygotowani na różne przeciwności losu. W tej chwili ogromny problem mają ludzie w Stanach Zjednoczonych, na Filipinach jest klęska, a w Polsce – oby nie – ale też może się coś takiego zdarzyć, dlatego Lasy musza być przygotowane i mieć zasoby finansowe – zaznaczył Jarosław Szałata.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk odnosząc się do sprawy poinformował, że projekt ustawy powołujący Fundusz Dróg Samorządowych na pewno zmieni jeszcze swój zakres.

RIRM

drukuj