Rząd przygotuje specustawę ws. przygotowania do COP24 w Katowicach

Rząd zajmie się dziś projektem specjalnej ustawy w sprawie organizacji przyszłorocznego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Polska będzie gospodarzem tego wydarzenie już po raz trzeci, a po raz czwarty na prezydenta konferencji wybrano prof. Jana Szyszko.

Specustawa służy przygotowaniu do zbliżającego się szczytu klimatycznego: określa zadania administracji i służb oraz sposób ich współpracy w celu jeszcze lepszego zapewniania bezpieczeństwa.

W projekcie zabezpieczono też środki na organizację konferencji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel ponad 127 mln zł.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreśla, że szczyt to ogromny prestiż, ale także duże wyzwanie organizacyjne. Dlatego też – jak dodał – niezbędna jest specustawa.

– Spodziewamy się, że podczas 24. Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej w Katowicach będzie ponad 30 tys. osób. To będą głowy prawie 200 państw świata. Cały światowy biznes związany z produkcją energii, wszystkie największe banki, przedstawiciele wielkich firm – to jest wielkie wyzwanie i to wyzwanie wymaga dobrych podstaw organizacyjnych i pewnych uproszczeń organizacyjnych. Z tego też powodu potrzebna jest – podobnie jak przy Światowych Dniach Młodzieży – specustawa, która pozwoli uprościć niektóre procedury, chociażby związane ze sprawami logistycznymi – wskazał minister Jan Szyszko.

Podczas tegorocznego szczytu klimatycznego w Bonn przedstawiciele 195 krajów przyjęli szereg propozycji rozwiązań, wprowadzających w życie porozumienie paryskie.

Pakiet implementacyjny ma zostać ostatecznie przyjęty w Polsce. Konferencja klimatyczna odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl