fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd przyjął uchwałę ws. wieloletniej polityki na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa

Rząd przyjął uchwałę ws. wieloletniej polityki na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Jej autorem jest Ministerstwo Zdrowia. Dokument zakłada m.in. zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych, powstrzymanie emigracji zarobkowej i podejmowanie pracy w zawodzie.

Ponadto rozwijane mają być badania naukowe w pielęgniarstwie oraz poprawić ma się jakość kształcenia tej grupy zawodowej.

Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, przypomina, że część z tych działań została już podjęta. Dodała jednocześnie, że kierunki wieloletniej polityki, jakie przyjął rząd, są kompleksowe.

– To jest po raz pierwszy tak naprawdę wieloletni program, który w części jest już realizowany. Trzeba pamiętać, że przyjęcie tego programu jest potwierdzeniem pewnych działań. Cel jest jasny – zatrzymanie emigracji, ale przede wszystkim zachęcenie do przechodzenia do zawodu młodych kobiet, również mężczyzn. (…) Ten rząd zaczyna myśleć kompleksowo, znajduje rozwiązania, które będą w stanie zachęcić pielęgniarki do podejmowania studiów – akcentuje przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Maria Ochman wskazała, że rządowy program na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa powinien być realizowany w duchu dialogu społecznego.

Zgodnie z założeniem, projekt będzie finansowany m.in. z budżetu państwa i Funduszu Pracy.

 

RIRM

drukuj