W ciągu ośmiu lat rząd zmarnował 450 mld zł

Rząd PO-PSL zmarnował w ciągu ośmiu lat blisko 450 mld zł. Takie wyliczenie przedstawiła Fundacja Republikańska na podstawie, m.in. raportów NIK-u.

Największymi składnikami tak wysokiej sumy jest 187,6 mld zł straty pochodzącej z wyłudzeń podatku VAT i 153 mld zł – z wirtualnego zasilenia ZUS-u ze środków OFE w 2014 r.

Na mapie marnotrawstwa PO, Fundacja umieściła też, m.in. wzrost nakładów na administrację publiczną w wysokości 10,5 mld zł w latach 2008-12, prawie 1,5 mld zł na budowę nieefektywnej e-administracji od 2012 r. i 1,2 mld na budowę stadionu narodowego.

W zestawieniu znalazły się też takie wydatki jak 182 mln zł na przygotowanie budowy elektrowni atomowej i 800 mln na roczną obsługę systemów informatycznych w ZUS.

Marcin Chludziński, prezes Fundacji Republikańskiej, mówi, że wszystkie te kwoty mogłyby wskazywać, że Polska jest bogatym krajem, niestety jest bogata pieniędzmi, które albo do budżetu nie trafiają (a mogłyby), albo pieniędzmi źle wydanymi.

– Wniosek z tego jest taki, że pieniądze w Polsce są, my jesteśmy jak się okazuje bogatym krajem, tylko te pieniądze nie trafiają tam gdzie powinny. Nie trafiają do obywatela, nie trafiają na usługi społeczne. Trafiają albo do grup interesów, które pasożytują na państwie, a na pewno nie trafiają do budżetu. Dopóki nie będzie odpowiedzialności za publiczny pieniądz, dopóty takie zjawiska będą występować – powiedział Marcin Chludziński.

Do zmarnowanych przez rządy PO-PSL blisko 450 mld zł trzeba doliczyć również dług publiczny, który podwoił się w czasie ostatnich ośmiu lat. W 2007 r. wynosił on 527 mld zł, a obecnie przekroczył już bilion zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl