fot. twitter.com

R. Grupiński: PO nie weźmie udziału w okrągłym stole ws. oświaty

Platforma Obywatelska nie weźmie udziału w okrągłym stole ws. oświaty – poinformował Rafał Grupiński (PO). W jego ocenie, okrągły stół to „PR-owa zagrywka na czas”. „Nie powinien w nim brać udziału nikt rozsądny, komu na sercu leży polska szkoła” – ocenił poseł.

Okrągły stół na temat problemów w edukacji ma się odbyć w piątek o godz. 12.00 na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Zaproszenie na debatę wystosowane zostało m.in. do posła PO-KO Rafała Grupińskiego – jako przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Polityk potwierdził w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że zaproszenie otrzymał, jednak nie zamierza wziąć udziału w okrągłym stole.

„Chcę wyraźnie powiedzieć, że w tej formule tzw. okrągłego stołu nie będę brać udziału i nie powinien brać udziału nikt rozsądny, komu naprawdę leży na sercu polska szkoła” – ocenił poseł PO-KO.

Dopytywany, dodał iż nie sądzi, aby ktokolwiek z PO wziął udział w piątkowej dyskusji.

Zwrócił uwagę, że spór zbiorowy nauczycieli z rządem rozpoczął się 10 stycznia.

„I okrągły stół powinien być w styczniu najpóźniej, a nie teraz i to jeszcze po egzaminach gimnazjalnych i ósmoklasistów, bo to jest po prostu wyłącznie PR-owa zagrywka w pewnym scenariuszu gry na czas” – ocenił polityk Platformy.

„Okrągły stół miał być zaraz po świętach, jest w ostatnim dniu, czyli w piątek, tygodnia poświątecznego, bo im później, tym dla PiS wydaje się lepiej, bo może grać na zmęczenie nauczycieli, bo może starać się przedłużać ten strajk, by oskarżać nauczycieli o jego źródła, a tymczasem źródła są w fatalnych decyzjach MEN i w braku uszanowania postulatów nauczycielskich” – przekonywał Rafał Grupiński.

Według informacji przekazanych w zeszłym tygodniu przez premiera Mateusza Morawieckiego, zaproszenia na okrągły stół zostały wystosowane do związków zawodowych, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, rodziców i opozycji. Debata ma objąć cztery obszary, związane z: uczniami, nauczycielami, jakością edukacji oraz „nowoczesną szkołą”.

Zaproszenia na piątkowe obrady nie przyjęły: Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych.

PAP/RIRM

drukuj