Pikieta nauczycieli przed Urzędem Gminy w Porębie

Nauczyciele i inni pracownicy oświaty zapowiedzieli na dziś pikietę przed Urzędem Gminy w Porębie koło Zawiercia. Powodem jest nieotrzymanie przez nich pensji za ten miesiąc.

Bez wypłat pozostali pracownicy wszystkich szkół w Porębie: Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Związkowcy zrzeszeni w związku „Solidarność” wskazują, że niewypłacenie pensji narusza, m.in. Kodeks pracy i Kartę Nauczyciela.

Małgorzata Benc, z biura terenowego śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Zawierciu, mówi, że jeśli nauczyciele nie otrzymają należnych pieniędzy to do sądu pracy trafią pozwy.

– Będziemy wnosić sprawę do sądu pracy o wypłatę tych wynagrodzeń, ale jak wiemy sprawa w sądach ma swój bieg i to często trwa od kilku miesięcy, do roku, a nawet dwóch. Nauczyciele powiedzieli, że w najbliższym czasie będą blokować drogę krajową z Katowic do Kielc. Jest to jedyna droga, jest tam takie wąskie gardło, obok szkoły jest przejście dla pieszych. Możliwe, że nauczyciele wyjdą na ulice i będą blokować tę drogę. Jeżeli taką decyzję podejmą, my, jako związek „Solidarność’ będziemy ich wspierać w każdej decyzji przewidzianej prawem. Będziemy dotąd walczyć, dopóki tych pieniędzy nie odzyskają – zapowiedziała Małgorzata Benc.

Czas pikiety zbiega się z posiedzeniem Rady Gminy. Protestujący liczą, że radni zajmą się kwestią zaległych wypłat.

To nie pierwsze problemy gminy z wypłatami dla nauczycieli. Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu i wrześniu. Wówczas wynagrodzeń nie otrzymali pracownicy Miejskiego Zespołu Szkół nr 1.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl