Uroczystości pogrzebowe o. Zachariasza Jabłońskiego

W Bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa o. Zachariasza Jabłońskiego OSPPE. O. Zachariasz Jabłoński zmarł w ubiegły czwartek po długiej chorobie. Miał 75 lat.

Paulin o. Zachariasz Jabłoński był prof. Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego i kierownikiem Katedry Mariologii Instytutu Teologicznego w Radomiu.

W trakcie swojej pracy naukowej opublikował kilkadziesiąt prac związanych z problematyką kultu maryjnego i ruchem pielgrzymkowym.

W jednej z audycji Radia Jasna Góra tak o. Zachariasz Jabłoński OSPPE mówił o koronacji Obrazu Matki Bożej oraz pielgrzymowaniu.

– Mówimy, że człowiek jest homo viator czyli stale w drodze. Chociaż może do końca nie uświadamia sobie celu tego wędrowania, ale to poczucie, ten instynkt, taki Boży instynkt w sobie ma i w różny sposób go realizuje. W tym kontekście zrodziły się pielgrzymki. Jeżeli odwołujemy się do przeszłości to nie tylko po to, żeby oddać się pewnej nostalgii, mówić o przeszłości, ale pytać jakie ona ma przesłanie na dziś. To przesłanie wyraża się w symbolu jakim jest korona, która zdobi wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, oczywiście najpierw Pana Jezusa, bo on najpierw był koronowany. Stale mamy ten problem – wyzwanie, to, że Kult Maryjny (Jasnogórski) musi być nośnikiem porządkowania życia społeczno-politycznego. Jeśli nie byłby taki, to byłby zawężony – mówił o. Zachariasz Jabłoński OSPPE.       

Ciało śp. o. Zachariasza Jabłońskiego spocznie w grobowcu paulińskim na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl