fot. Mateusz Borawski

Zmarł o. Zachariasz Jabłoński OSPPE

Zmarł o. Zachariasz Jabłoński. Paulin miał 75. lat. Przeżył 57 lat życia zakonnego i  51 lat kapłaństwa.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w poniedziałek o godz. 11.00 w bazylice jasnogórskiej. Po Eucharystii ciało spocznie w grobowcu paulińskim na Cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Szczepan Jabłoński, syn Adama i Józefy, urodził się 16 grudnia 1940 r. w Brdowie, w diecezji włocławskiej.

Pierwszą profesję w Zakonie Paulinów złożył 8 września 1958 r. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1964 r.

Ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski a prywatnie przyjaciel zmarłego, w rozmowie z Radiem Jasna Góra wspominał, że o. Zachariasz był niezwykle ciepłym człowiekiem, który czuł Polskę.

– Jesteśmy teraz pogrążeni w smutku i przeżywamy, że odchodzi ktoś tak bardzo ciepły, ktoś tak bardzo serdeczny, zawsze wychodzący naprzeciw z takim twórczym niepokojem. On nie zadawalał się tym, co już było osiągnięte – w sympozjach na Jasnej Górze, różnych świętowaniach tajemnicy, rocznic – ale on zawsze czuł Polskę. Czuł to, co Kościół w Polsce może przekazać narodowi w sensie tej wierności – powiedział ks. abp Wacław Depo.

O. Zachariasz Jabłoński był profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i kierownikiem Katedry Mariologii Instytutu Teologicznego w Radomiu. W swoim dorobku naukowym opublikował kilkadziesiąt prac dotyczących kultu maryjnego i ruchu pielgrzymkowego, szczególnie z Jasną Górą.

RIRM

drukuj