Jasna Góra: Wystawa wizerunków Maryi na 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu

Od czwartku na Jasnej Górze w Sali Rycerskiej będzie można oglądać blisko pięćdziesiąt obrazów polskiej malarki Bożeny Janiny Aleksy, zainspirowanych wizerunkami Maryi koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest to jeden z elementów obchodów 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu.

Wystawa zatytułowana „Królowa Polski o wielu obliczach” przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego zawiera obrazy począwszy od koronowanego w 1946 r. obrazu Matki Bożej Chełmskiej aż do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 r.

Definitor generalny Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski, przypomniał, że wystawa już od ponad trzech lat peregrynuje po Polsce.

Na Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej przybywa na Jasną Górę, aby podkreślić, że promieniowanie Królowej Polski miało przez wieki i ma dalej, wymiar konkretnych miejsc (…) – sanktuariów, gdzie Matka Boża pomaga stawać się dziećmi Bożymi, odkrywać królewską godność” – podkreślił o. Tabulski.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również prezentacja przygotowanej przez Helenę Kupiszewską publikacji poświęconej wystawie, a także dotyczącej znaczenia poszczególnych sanktuariów maryjnych. Wystawa potrwa do 3 maja b.r. Główne obchody jubileuszu odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj