fot. jasnagora.com

22. pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę

W niedzielę Kresowianie po raz 22. pielgrzymowali na Jasną Górę. Z najważniejszego polskiego sanktuarium zabrzmiał apel o utworzenie Muzeum Kresów.

W Kaplicy Matki Bożej sprawowana była uroczysta Eucharystia. Mszy św. przewodniczył ks. abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup diecezji Karaganda w Kazachstanie. Następnie odczytano Akt Zawierzenia Kresowian Matce Bożej.

W pielgrzymce oprócz samych Kresowian uczestniczyli także sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego. Ireneusz Jajko z Rybnika od 10 lat pomaga Kresowianom.  Wskazuje, że tego typu inicjatyw powinno być jeszcze więcej.

– Chciałbym, aby takie akcje były robione w miastach, nie tylko np. w Rybniku i okolicach, bo rozszerza się to pomału pod Byczynę i Kraków, ale bęyło więcej takich ludzi, jak my, którzy chcemy tym naszym rodakom, którzy tam zostali nie z własnej winy, pomagać. Jadąc do Lwowa, tej biedy aż tak nie widać. Jadąc jednak na te peryferie, dopiero tam to wszystko widać, tam dopiero jest ta bieda – zaznacza Ireneusz Jajko.     

Z koeli Maria Pyż z Polskiego Radia Lwów nie kryje radości z uczestnictwa w pielgrzymce.

– Bardzo miło jest spotkać znajomych, wspaniałych ludzi, ludzi ze Lwowa, starych-młodych lwowiaków, jak ja to nazywam. Widzę, że ludzie przyjechali też z Australii, są znajomi ze Stanów. Możemy się spotkać raz w roku i to jest właśnie tutaj, na Jasnej Górze – mówi Maria Pyż.

Na pielgrzymce obecny był m.in. Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian. Podkreślił on, że Muzeum Kresów pozwoli na ocalenie dorobku Kresowian, a także pamiątek narodowych, stanowiących świadectwo polskości ziem zamieszkiwanych niegdyś przez Kresowian.

RIRM

drukuj