Oznakowanie dla niewidomych i słabowidzących w sanktuarium na Jasnej Górze

Specjalne oznakowanie dla osób niewidomych i słabowidzących pojawi się wkrótce w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze. Udogodnienia zaprojektowano tak, by mogły służyć nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale wszystkim pielgrzymom i turystom.

Dotykowo-wizualne oznakowanie dla niewidomych i słabowidzących powstaje we współpracy z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych. To kolejny etap projektu realizowanego w ramach trwających na Jasnej Górze prac remontowych, współfinansowanych z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Oznakowanie zostało dostosowane do zabytkowego charakteru częstochowskiego sanktuarium, będącego pod szczególną opieką konserwatorską. Tablice tyflograficzne (dotykowe) dla niewidomych wykonano z mosiądzu, podobnie jak inne różnego rodzaju tablice na terenie sanktuarium.

Nowe tablice będą umieszczone w kilku miejscach: dwie przy wejściach na klasztorny teren, kolejne w atrium w Kaplicy Matki Bożej, w sali Jana Pawła II, która niebawem będzie oddana do użytku po remoncie, oraz w Bastionie św. Rocha, gdzie znajduje się Skarbiec Pamięci Narodu.

W ramach projektu w klasztorze pojawią się także nowe oznaczenia poziome – również one będą uniwersalne, sygnalizujące np. rozpoczynające się schody czy progi.

„Wszystkie elementy będą na tyle uniwersalne, że będą użyteczne dla każdego. Osoby w pełni sprawne, które np. z powodu zamyślenia nie zwrócą uwagi na zbliżające się schody, zostaną ostrzeżone dotykiem, co może uchronić je przed kontuzjami” – wskazał jeden z koordynatorów projektu Sławomir Ochman, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Gospodarze sanktuarium, ojcowie paulini, podkreślają, że specjalne oznakowanie dla niewidomych i słabowidzących to wyjście naprzeciw potrzebom pielgrzymów i turystów, także tych starszych. Chodzi również o zwiększenie dostępności sanktuarium i poprawę bezpieczeństwa na jego terenie.

„Jasną Górę odwiedza coraz więcej osób – w skali roku około 4 miliony. Ojcowie paulini, przez swoją gościnność, wychodząc naprzeciw potrzebom pielgrzymów, stwarzają warunki, by z tego wyjątkowego miejsca mogły korzystać wszystkie osoby, również te wykluczone z powodu niepełnosprawności” – wyjaśnił inny koordynator projektu Jerzy Jóźwik. Wkrótce do użytku oddane zostaną także kolejne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze to najczęściej odwiedzane polskie sanktuarium maryjne – w ubiegłym roku odwiedziło je około 4 mln pielgrzymów i turystów. W 216 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział ponad 811,3 tys. osób. Około 123 tys. wiernych przybyło do sanktuarium w 263 pielgrzymkach pieszych. Ok. 8,1 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (144 grupy), a ponad 360 osób (16 grup) przybyło w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 40 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 200 pielgrzymów – na rolkach.

Wśród ogólnopolskich pielgrzymek w zeszłym roku najliczniej byli reprezentowani członkowie i sympatycy Rodziny Radia Maryja oraz Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, a także rolnicy, anonimowi alkoholicy, związkowcy (w ramach dorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy), motocykliści, członkowie Kół Żywego Różańca, czy uczniowie i nauczyciele szkół im. Jana Pawła II. O pomyślny wynik egzaminu dojrzałości modliło się na Jasnej Górze blisko 102,7 tys. maturzystów z różnych regionów Polski.

Od ubiegłego roku na Jasnej Górze prowadzone są kolejne szeroko zakrojone prace remontowo-konserwatorskie, obejmujące m.in. część Kaplicy Cudownego Obrazu, salę papieską i jasnogórskie wały. Większość środków na remonty i renowacje pochodzi z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach puli przeznaczonej na ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Trwa również remont elewacji wieży jasnogórskiej.

PAP/RIRM

drukuj