fot. Monika Tomaszek

Jasnogórski Instytut Maryjny zaprasza na konferencję „Apel Jasnogórski – obecnością, pamięcią i czuwaniem z Maryją”

„Apel Jasnogórski – obecnością, pamięcią i czuwaniem z Maryją” to tytuł konferencji naukowo-pastoralnej, która rozpocznie się dziś na Jasnej Górze. Organizatorem wydarzenia jest Jasnogórski Instytut Maryjny. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

W tym roku minie 70. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego. To dobra okazja do dyskusji na temat fenomenu, dziedzictwa i duszpasterskich szans tego wyjątkowego dla Polaków nabożeństwa. Taki jest właśnie cel dwudniowej konferencji, którą organizuje Jasnogórski Instytut Maryjny.

Dyrektor Instytutu, o. dr Grzegorz Prus, przypomniał w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry, że modlitwę zainicjowała mała grupa osób, która prosiła Maryję o uwolnienie uwięzionego przez komunistów ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Obecnie ta modlitwa jednoczy Polaków na całym świecie – wskazał o. dr Grzegorz Prus.

– Apel Jasnogórski jest momentem łączności z Ojczyzną, ale przede wszystkim to jest stanięcie przed Matką. Wszyscy się wtedy odnajdujemy jako dzieci w jednym domu oraz u jednej Matki. Jest to nabożeństwo, które stało się wizytówką Jasnej Góry – powiedział o. dr Grzegorz Prus.

Łączność z Jasną Górą umożliwia transmisja, którą od lat codziennie przeprowadzają Radio Maryja i TV Trwam. Dzisiaj Apel Jasnogórski o godz. 21.00 zwieńczy pierwszy dzień sympozjum.

Konferencja rozpocznie się natomiast o 19.00 w kaplicy różańcowej. Otworzy ją przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Drugiego dnia w ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza święta o godz. 07.30 pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby z Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Następnie planowana jest część panelowa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl