Uroczystości pogrzebowe o. Zachariasza Jabłońskiego

Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Zachariasza Jabłońskiego OSPPE, który zmarł w ubiegły czwartek. Były definitor Generalny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika miał 75 lat. Eucharystii w bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani, siostry zakonne oraz przedstawiciele mediów i środowisk uniwersyteckich.

Dziękujemy Bogu objawionemu w Chrystusie przez Macierzyńskie Serce Maryi  za Twoją Ojcze profesorze wiarę i Miłość do Boga, Ojczyzny i Kościoła. Za prostotę i odwagę wypowiadanych słów – powiedział w homilii ks. abp Wacław Depo.

Bolałeś bardzo, że po śmierci i kanonizacji św. Jana Pawła II próbowano uczynić Polskę i Kościół w Polsce swoistym poligonem antyewangelizacji, mieszając wolność z bezpardonową swobodą wypowiadanych kłamstw i brakiem jakiejkolwiek kultury, ale dopowiadasz; „Warto dla jednej miłości żyć. Wszystkim dużymi literami i sercem płonącym mówię Bóg zapłać i szczęść Boże”. Z łóżka szpitalnego napisałeś – „Swoje cierpienie ofiaruję za przyjaciół i bliskich, których Bóg mi powierzył. Szczególnie zaś za wszystkich, których w jakikolwiek sposób skrzywdziłem i proszę o przebaczenie” – mówił ks. abp Wacław Depo.

Ciało śp. o. Zachariasza Jabłońskiego spoczęło w grobowcu paulińskim na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

O. Zachariasz Jabłoński zmarł w wieku 75 lat po długiej chorobie. Był m.in. prof. Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego i kierownikiem Katedry Mariologii Instytutu Teologicznego w Radomiu. W trakcie swojej działalności naukowej opublikował kilkadziesiąt prac związanych z problematyką kultu maryjnego i ruchem pielgrzymkowym.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl