fot. PAP/Rafał Guz

Dr T. Zych: Powiązanie publikacji wyroku TK w sprawie tzw. aborcji z ogłoszeniem jego uzasadnienia jest niezrozumiałe

Dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris, ocenił, że powiązanie publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji z momentem ogłoszenia jego uzasadnienia jest niezrozumiałe.

W tym tygodniu rząd przyjął stanowisko, w którym podkreślił, że orzeczenie powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia.

W stanowisku możemy też przeczytać, że publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia. To – jak wskazano – jest szczególnie istotne w tak ważnej społecznie sprawie w czasach stanu epidemii.

Dr Tymoteusz Zych wskazał, że decyzja rządu nie ma podstaw w obowiązujących normach konstytucyjnych czy ustawowych.

– Próżno szukać tego rodzaju wymogu w art. 190 konstytucji, który mówi wprost, że wyrok Trybunału powinien zostać opublikowany niezwłocznie. Nie sposób też znaleźć taki wymóg w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych, która reguluje funkcjonowanie Dziennika Ustaw. Nie ma też takiego standardu w normach określających sposób pracy RCL, czyli Rządowego Centrum Legislacji – zwracał uwagę wiceprezes Ordo Iuris.

Pod koniec października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej zezwalający na zabicie dziecka poczętego w przypadku podejrzenia ciężkiej i nieodwracalnej choroby jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku w Dzienniku Ustaw, co dotąd jednak nie nastąpiło.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl