fot. flickr.com

Prezydent: Jesteśmy w NATO, które pokazało w Warszawie jedność

Dziś jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim, który pokazał w Warszawie jedność decyzji politycznej, za którą idą decyzje militarne – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP dziękując żołnierzom w Święto Wojska Polskiego, nawiązał w ten sposób do postanowień lipcowego szczytu NATO.

Przypomniał też męstwo walczących w historycznej Bitwie Warszawskiej z 1920 r. Dodał, że to wielka zasługa polskiego narodu dla Europy i świata.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dziś Polska jest w zupełnie innej sytuacji niż w roku 1920, gdy Ojczyzna znajdowała się pod rosyjskim atakiem.

– Wtedy w Niemczech, w Anglii, Czechosłowacji i w innych krajach Europy, potężne prądy komunistyczne wewnętrzne, komunistyczna międzynarodówka i wielka polityka mówiły Polsce „nie”. Zatrzymywano transporty broni, które zakupiono dla naszych żołnierzy. Blokowano możliwość dostaw do Polski. Dziś jesteśmy razem z naszymi sojusznikami. Dziś jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim, który pokazał ostatnio tu, w Warszawie, jedność decyzji politycznej, za którymi idą decyzje militarne. Dziś jesteśmy członkiem wspólnoty, jej ważnym elementem. Dziś jesteśmy elementem wielkiej międzynarodowej solidarności bezpieczeństwa – powiedział Andrzej Duda.

W uroczystej defiladzie w stolicy wzięło udział blisko 1,5 tys. żołnierzy, ponad 150 pojazdów wojskowych, ponad 50 samolotów i śmigłowców.

RIRM

drukuj