fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Ks. prof. T. Guz: Brakuje nam w Polsce, także w polskiej polityce, respektu przed Bogiem jako Stwórcą życia

Trzeba z wielkim bólem powiedzieć, że nawet obecna koalicja rządząca Zjednoczonej Prawicy nie ma respektu przed zapisem konstytucyjnym art. 38 – Rzeczpospolita zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia – powiedział na antenie Radia Maryja w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” ks. prof. Tadeusz Guz.

Od kilku miesięcy trwa dyskusja na temat obrony życia poczętego i prawa do aborcji. Obywatele zgromadzili niemal 1 mln podpisów pod projektem ustawy „Zatrzymaj Aborcję”, który miał wykreślić przesłankę eugeniczną z wyjątków zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci. Projekt trafił już do Sejmu, jednak prace nad nim utknęły w martwym punkcie.

– Wydaje mi się, że dzisiaj największym problemem w odniesieniu do życia ludzkiego, to problem uznania Boga za Stwórcę całej rzeczywistości i życia ludzkiego. Nie mamy w edukacji polskiej – poza Kościołem – miejsca dla Boga jako Stwórcy, wręcz przeciwnie, promuje się teorię ewolucji Darwina. Jej promowanie ma bardzo określone skutki: jest to negacja istnienia Boga w ogóle, więc życie traktuje się jako produkt – podkreślił ks. prof. Tadeusz Guz.

– Brakuje nam w Polsce, także w polskiej polityce, respektu przed Bogiem jako Stwórcą życia, a tym samym respektu przed człowiekiem – bytowością nietykalną, wyjątkową, przeznaczoną zarówno do tego czasowego, jak i wiekuistego życia i istnienia. Stąd wynikają te problemy, które dotyczą tego zagadnienia – dodał.

Ks. profesor podkreślił także, że jedną z przyczyn współczesnego patrzenia na życie jest także brak poszanowania dla prawa naturalnego.

– Musimy sobie bardzo jasno, szczerze i rodzinnie powiedzieć, że chociaż jesteśmy w wierze katolickiej polską rodziną, to w naszym polskim rozumie jesteśmy zranieni różnymi ideologiami. Te wszystkie ideologie sprawiły, że brakuje nam podstawowego respektu przed prawem naturalnym – zaznaczył.

Tak zwana Aborcja godzi w tak podstawowe prawa jak konstytucyjne zapewnienie o obronie każdego życia.

– Trzeba z wielkim bólem powiedzieć, że nawet obecna koalicja rządząca Zjednoczonej Prawicy nie ma respektu przed zapisem konstytucyjnym art. 38 – Rzeczpospolita zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia – podkreślił ks. prof. Tadeusz Guz.

Całą rozmowę z ks. prof. Tadeuszem Guzem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj