fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. T. Guz: Polska jest wielka tylko wtedy, kiedy jest wolna w Bogu, czyli posłuszna woli Bożej, a nie majsterkuje na swój – bardzo zresztą – nieudany sposób

Majsterkujemy w aspekcie bycia wolnymi Polakami i mówimy: „Nie Panie Boże, to Twoje prawo – to na pewno nie jest dla Polski dzisiaj; na pewno nie jest w relacji do USA, mocnej Rosji czy Niemiec”. Wielcy prymasi uczą nas: bądźcie posłuszni woli Boga, a wtedy polityk nie przegra wyborów; Sejm, Senat, Kościół – to wszystko będzie funkcjonować nie tylko sprawnie, nie tylko skutecznie w sensie gospodarczym, naukowym, historycznym, ale zasadniczo. Polska jest wielka tylko wtedy, kiedy jest wolna w Bogu, czyli posłuszna woli Bożej, a nie majsterkuje na swój – bardzo zresztą – nieudany sposób – podkreślił ks. prof. Tadeusz Guz, teolog i filozof, podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.

Ks. prof. Tadeusz Guz zwrócił uwagę, iż kiedy w przeszłości Polska kierowała się wolą Boga – wtedy byliśmy prawdziwie wolni i nie do złamania, nawet pośród światowych mocarstw.

– Kiedy polskiej wolności nie będzie można złamać? Tylko wtedy, kiedy Polska będzie wolna wolnością Boga. Tak jak Niepokalana, nasza Królowa Polski. Ale jeżeli my Polacy (…) majsterkujemy w aspekcie bycia wolnymi Polakami i mówimy: „Nie Panie Boże, ta Twoja wolność, to Twoje prawo – to na pewno nie jest dla Polski dzisiaj; na pewno nie jest w relacji do Stanów Zjednoczonych, do mocnej Rosji czy mocnych Niemiec. Nie Panie Boże, Ty sobie w dystansie pozostawaj do naszej dzisiejszej Polski”. Troszeczkę staramy się ofiarować Panu Bogu naszej polskiej wolności, ale większe rezerwuary bycia wolnymi Polakami oddajemy obcym – wskazał filozof.

Gość TV Trwam zaznaczył, że „tyle jest Polski, ile jest naszej wolności zakotwiczonej w wiecznie wolnym Bogu”. Dodał, że tego uczyli nas wielcy prymasi, jak ks. kard. August Hlond, ks. kard. Stefan Wyszyński oraz papież Jan Paweł II.

– Uczą nas: bądźcie posłuszni woli Boga, a wtedy polityk nie przegra wyborów, prezydent nie musi się obawiać o wybór; Sejm, Senat, Kościół – to wszystko będzie funkcjonować nie tylko sprawnie, nie tylko skutecznie i w sensie gospodarczym, i naukowym, i kulturowym, czyli historycznym, ale zasadniczo. Polska jest wielka tylko wtedy, kiedy jest wolna w Bogu, czyli posłuszna woli Bożej, a nie majsterkuje na swój – bardzo zresztą – nieudany sposób – akcentował teolog.

Podczas „Rozmów niedokończonych” ks. prof. Tadeusz Guz ukazał także postać Maryi jako wzoru miłości do Jezusa Eucharystycznego. Zgłębił temat na podstawie encykliki św. Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia”.

– Tam w jednym z fragmentów jest mowa o Maryi jako niewieście Eucharystii. Jesteśmy Kościołem, stąd Jan Paweł II mówi, żebyśmy się jako Kościół uczyli Boga oraz życia doczesnego i wiecznego w szkole Maryi. Powiada, tak jak nie ma Kościoła bez Maryi, tak też nie ma Kościoła bez Eucharystii. I tam, gdzie jest Eucharystia, tam jest Kościół, i tam, gdzie jest Maryja, tam jest też prawdziwy Kościół. Jak wiemy, prawdziwy Kościół zawsze jest oparty na filarze osoby Matki Bożej jako Niepokalanej, Dziewicy, Najdoskonalszej Osoby Ludzkiej wszech czasów. Dlatego, jak myślimy o Niepokalanej i zarazem jako Matce Bożej, proszę zauważyć, dokonało się we wcieleniu to, na co cała ludzkość w swojej duchowości po utracie raju na nowo oczekiwała – żeby Bóg był z człowiekiem, a człowiek na nowo żeby koegzystował z Panem Bogiem – powiedział filozof.

Jan Paweł II stwierdza we wspomnianej encyklice, że całe życie Maryi jest przesiąknięte Eucharystią.

– Jeśli dobrze rozumiemy, i im głębiej rozumiemy życie Maryi, tym bardziej rozumiemy, że całe nasze życie powinno być Eucharystią. Godzinne przeżycie Mszy św. jako Eucharystii oznacza, że jeżeli dobrze przeżyje Mszę św., to idę w moje życie, uczę się myśleć, kształtuję swoją pamięć, kształtuję moja wolność w oparciu o treści, które przeżyłem i które przyjąłem w przenajświętszej Eucharystii do mojego serca – mówił kapłan.

Rozmówca TV Trwam przekazał również noworoczne życzenia.

– Aby Święta Rodzina wszystkim Państwu jak najhojniej w tym nowym roku Pańskim błogosławiła. Szczególnie te życzenia kieruję pod adresem TV Trwam, Radia Maryja, na czele z naszym przezacnym, drogim Ojcem Dyrektorem dr. Tadeuszem Rydzykiem i wszystkimi współbraćmi redemptorystami, siostrami, współpracownikami, dziennikarzami, bo to są wielkie, ważne, niezwykle przydatne dla Kościoła polskiego, narodu polskiego oraz innych narodów ziemi dzieła – podkreślił ks. prof. Tadeusz Guz.

radiomaryja.pl

drukuj